Dnešní přeložený článek si přečtěte obzvlášť chcete-li se již delší dobu do něčeho pustit, má-li nějaký záměr, ale stále se objevují nové překážky, výmluvy a nepřejícné události, které často jen maskují strach z toho, abychom po cestě neudělali žádnou chybu, protože kdyby to nevyšlo.. 🙂
Originál najdete zde
„S každou chybou určitě přichází poučení.“ – Beatles
Tento úryvek z písně nám připomíná, že se učíme z chyb a omylů. Dělat chyby neznamená, že jsme méněcenní. Určité úsilí přirozeně přináší určité chyby. Pokud jde o podložku, jóga je studijní laboratoří, kde je cílem proces zaujímání pozice. Zkoušíme to a pak sledujeme své uvnitř vznikající reakce, které z této zkušenosti vznikají.
Ti, kteří cvičí s lehkostí, za sebou mají nejvíce pádů
Balanční pozice jsou skvělým nástrojem k testovaní našeho učení. Každý padá. Je to jako v dětské říkance „Všichni padáme“ (v orig. „We all fall down“ – pozn. překladatele). Rosteme, když se poučíme ze svého předchozího pádu a tuto zkušenost využijeme při svém dalším pokusu o balanci. V ásanách cvičíme učení rozhodovat se a aplikujeme zpětnou vazbu a zároveň činíme sami sebe zodpovědné za pokus o snahu.
„Jediná věc, která dělá z lidí a organizací velké, je jejich ochota nechtít být velkými hned. Touha nejprve upadnout, aby následně dosáhli větších cílů je nevyřčeným tajemstvím úspěchu.“ -Seth Godin
Když se kdysi nárčná pozice stane snadnou, měli bychom se pustit do rozšíření svých schonpstí a možností zkoušením pokročilejší verze. Pamatujte, že když se vydáte mimo svou komfortní zónu, pravděpodobně občas upadnete – a to je v pořádku. Čím více sami sobě dovolíme experimentovat na podložce, tím jednodušší bude „riskovat“ i mimo podložku, v našem životě. Konec konců, způsob, jakým cvičíme ásany, předurčuje způsob, jakým žijeme svůj život.
Ásany nejsou odpověďmi: jsou otázkami
Studium nám poskytuje už samotné pozorování svých vlastních mentálních a fyzických návyků:
1. Držet se zpátky, zůstat ve své komfortní zóně a hrát vždy a všude bezpečně?
2. Rozzuřit se na sebe, kdykoliv uděláme chybu?
3. Pomuchlat ego, kdykoliv dosáhneme něčeho víc, než okolí?
4. Obviňovat okolí, když věci nejdou tak, jak jsme očekávali?
5. Jen stát a sledovat, jak se ostatní okolo pokoušejí a snaží?
6. Žít s lítostí, že jsme se nepokusili natáhnout se po svých záměrech?
„Všechny mé chyby se staly mistrovskými díly.“ – Tietur
5 Lekcí, které se můžeme naučit ze svých chyb:
1. Zmírnit svou závislost na strachu
2. Žít s menší lítostí
3. Nacházet řešení rychleji
4. Být sami k sobě méně kritičtí a méně se odsuzovat
5. Naučit se nevzdávat se při prvním znamení nepohodlí nebo neúspěchu
Konečně, jóga nás učí cítit se pohodlně v nepohodlí. Naše nejšťastnější chvíle se nacházejí v těch oblastech, které může poskytnout jen skutečný život. A „s každou chybou určitě přichází poučení.“