JAK NA MEDITACI

V lednovém článku jste se mohli docela zevrubně podívat, jak vypadá takový meditační kurz. Dnes se pustíme přímo do jedné z možností, jak meditovat – přesněji řečeno, jak využít koncentraci, která vás časem může k meditaci dovést.

Nejprve bych ale rád řekl, že je úplně v pořádku, pokud se zatím na meditaci necítíte nebo vám připadá zbytečné trávit deset a více minut tím, že „jen“ sedíte.

Pokud je to pro vás nuda, nejspíše nemáte jasnou motivaci, pravděpodobně ještě nenastal ten pravý čas.

V takovém případě rozhodně není třeba na to tlačit, tím si celou věc spíše zprotivíte. Klidně to nechte být a dočkejte, času – je přece spousta jiných věcí, díky kterým jste šťastní 🙂

Pokud ale přesto začít chcete, začněte v „menším množství“ (např. 3 nebo 5 minut).

„Whenever your mind feels like it wants to meditate, meditate.“ – Dr. Nagaraj
„Kdykoliv chce vaše mysl meditovat, dopřejte jí to.“

Sedněte si do vašeho oblíbeného sedu, ve kterém zvládnete sedět celou dobu ideálně bez pohybu.

Pak už jen nechte zavřít oči a naladit se na dech, který plyne úplně volně a přirozeně – není třeba dýchat zhluboka, jako u ásan, ani žádnou specifickou technikou.

Jen jednoduše vnímejte dech a kdykoliv se od něj vaše pozornost odlepí, jemně a „s pochopením“ ji vraťte zpět k dechu. Znovu a znovu.

Co takovým tréninkem získáte?
1. Je úplně v pořádku, že se mysl bude od dechu neustále odvracet.
Přirozeností mysli je tvořit další a další myšlenky, proto jsem také psal „s pochopením“ vracet zpět k dechu. Pokud na to budete tlačit nebo se dokonce rozčilovat, rozptýlení bude ještě větší a jediné, co vytvoříte, bude nespokojenost a větší napětí.

2. Rychlost a kontrola dechu přímo souvisí s rychlostí a kontrolou myšlenek.
Pokud dýcháte „tak nějak“ a navíc ve stavu nervozity nebo vypětí, mysl je hlučná, skáče z jedné myšlenky na druhou a většinou nekontrolovaně. K tomu obvykle sklouzává k myšlenkám na věci, které v životě nechcete – nechtěný zdravotní stav, člověk, který vám „pije krev,“ tíživá finanční situace, apod.

Pokud ale dech zklidníte – nebo dokonce i zastavíte (vzpomeňte si, jak jste naposledy dýchali ve stavu maximální soustředěnosti) – zklidní se i mysl. Od klidného dechu už snadno namíříte pozornost a myšlenky přesně na to, co chcete a tam je také udržíte. Celý proces jde tím snáz, čím více to máte z ranních/večerních sezeních natrénováno.

3. No a pokud u takových sezení vydržíte déle a déle časem zůstanete i v samotných sedech, zpozorujete, jak se koncentrace začne postupně přelévat do meditace.
Začnou se vyplavovat/uvolňovat a odeznívat nánosy zážitků a situací, kterými jste v minulosti prošli a které vás také mohou svazovat a ochuzovat vás o další posun nebo přinejmenším o větší klid.

Ale o tom třeba někdy jindy nebo třeba na týdnu s jógou, kde si ukážeme různé přístupy pro různé situace a také koncentrace (meditace), které sednou právě vašemu typu osobnosti.

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
18 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Vyzkoušejte lekci ZDARMA

    Zbavte se bolavých zad, migrén, stresu, nespavosti nebo špatné nálady :-) Zadejte svůj email a přesvědčte se sami:

  • Přidejte se k nám na FB
  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky