JAK ZVLÁDÁTE DISKOMFORT?

Jóga je o nelezení rovnováhy mezi příjemným a nepříjemným (anglický originál článku najdete zde).

Zápasíte při svém cvičení s určitou asánou?
Když jsem poprvé cvičila jógové ásany, velmi jsem se obávala pozice Vrány. Nedokázala jsem sama sebe unést na rukách. Pozice vrány pro mě byla náročná, nepříjemná a strach nahánějící zároveň. Bála jsem se, že z ní spadnu na tvář, kdykoliv jsem hodlala odlepit nohy od země.

Ten strach z pádu mě nutil cítit se opravdu nekomfortně, kdykoliv nám lektorka na lekci řekla, abychom se do vrány dostali. Ale jsem člověk, který má rád výzvy a velmi jsem toužila tuto pozici zvládnout!

Tak jsem se rozhodla, že toto nepohodlí ovládnu. Poctivě jsem na vráně každou lekci pracovala.. a po několika měsících jsem byla schopná se v pozici udržet! Byla jsem tak šťastná!

Nedlouho po té jsem se rozhodla, že se stanu certifikovanou učitelkou jógy a tak jsem se přihlásila na 200hodinový učitelský kurz. Během něj jsem měla za úkol naučit celou třídu pozici vrány! Byla jsem maximálně nervózní, protože mé provedení nebylo perfektní. A i když mi vedoucí lektorka sdělila, že nemusím pozici zvládnout perfektně, abych ji mohla třídu naučit, nic to nepomohlo. Chtěla jsem pozici udržet alespoň na 5 vteřin.

nauctese

A tak jsem cvičila. Cvičila jsem pozici tolikrát, až jsem z ní měla na pažích modřiny. Přinutila jsem se zvládnout toto nepohodlí, zbavit se ho. Chtěla jsem umlčet ten strach z pádu. Pracovala jsem na zlepšení mého zaměření a koncentrace, protože toto je pro zvládnutí pozice vrány velmi důležitým faktorem.

Nyní už se pozice Vrány neobávám. Protože jakmile nastavíte svou mysl tak, aby zvládala nepohodlí, budete schopní zvládnout cokoliv.

Pozice vrány mi nepomohla zlepšit jen zaměření a koncentraci, ale po všech těch pokusech také sílu středu mého těla. Ale především mi dodala odvahu zvládat nepříjemné věci.

A jak jste na tom s odvahou zvládat nepříjemné věci vy?

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
18 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře
  • Vyzkoušejte lekci ZDARMA

    Zbavte se bolavých zad, migrén, stresu, nespavosti nebo špatné nálady :-) Zadejte svůj email a přesvědčte se sami:

  • Přidejte se k nám na FB
  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky