Nikdy jsem ve změnách nebyla dobrá. Ráda jsem spěchala skrz Pozdravy Slunci, abych se zahřála a zpotila, aniž bych si dala záležet na prodýchání. Každou noc před dalekou cestou nebo velkou událostí jsem trpěla. Byla jsem známá tím, že se mi kompletně hroutil život, kdykoli docházelo ke změně ročního období. Ajurvéda, sestra jógy, poukazuje na přechodná období, speciálně ta roční, jako zásadní příležitosti k nalezení rovnováhy v našich životech.
Originál článku najdete zde.
Podle Dr. Vijay Jaima, je zdraví „harmonickým vztahem mysli, těla a duše a našeho rozšířeného těla, kterým je naše okolí. Zdraví je také harmonií všech rytmů naší fyziologie. A protože rytmy ovlivňují fyziologii vesmíru, ovlivňují také fyziologii našeho těla – jak v makrokosmu, tak v mikrokosmu.“ I když se změna odehrává okolo nás, ovlivňuje také nás samotné.
Když si uvědomíme přechod léta do podzimu nebo podzimu do zimy, změny období námi mohou otřást. Můžeme si ale vybrat, jestli necháme svůj svět zhroutit nebo jestli s odhodláním uděláme krok navíc a přijmeme, co nám život přinese. Když jsem se rozhodla, udělat krok dál a nečekat, až bude ten pravý čas, začala jsem se cítit mnohem lépe, jako by všechny mé obavy a stavy úzkosti najednou zmizely. A za to vděčím třem klíčovým cvičením:
1. Dělala jsem jógu – nemyslím jen ásany, i když jsou samozřejmě důležitou součástí jógy. Speciálně zkrutové pozice pomáhají zbavit se úzkosti, předklony pomáhají zklidnit nervy.
2. Cvičila jsem pránájámu – pránájáma (dechové techniky) jsou pro mě nyní ještě důležitější. Udělat pár hlubokých dechů a zádrží, ještě, než vzduch pustím zase ven, ohromně pomáhá zklidnit nervy. Cvičení Nádí Šódhany pomáhá také k rozvážnosti a vyrovnanosti.
3. Meditovala jsem – po cvičení ásan a pár kolech pránájámy bylo mé tělo více pročištěné, zklidněné a připravené na meditaci. O meditaci to všechno je. Nechte oči zavřené, soustřeďte se na dech a nepřestávejte! Alespoň 10 minut, pokud začínáte. Ale jakákoliv meditace je lepší, než žádná.
Poté, co jste skončili, poseďte ještě chvíli ve svém novém rozpoložení, vnímejte svou zkušenost. Nenechte se odradit, pokud se po cvičení cítíte lehce nervózní nebo rozmrzelí nebo jakkoliv jinak, než klidní, lehcí a rozvážní. Po tomhle cvičením totiž mají tendenci na povrch vyplouvat věci, které jsme někdy v minulosti zatlačili hluboko do svého podvědomí.
Ale všechny ty věci – ty úzkosti, strachy a obavy – nás vyvádějí z rovnováhy a v přechodných obdobích z nás dělají loďku na rozbouřeném oceánu, spíše než jachtu, plující okolo pobřeží. Můžeme nechat změny, aby nás dál předhazovaly na milost oceánu nebo můžeme začít vnímat klid a užívat si krásy zapadajícího slunce. Volba je plně na nás. Naučit se pracovat se změnami může být nejlepším darem, jaký jóga nabízí.
A jak jste na tom se změnami a přechodnými obdobími vy? Jak zvládáte přechod léta do podzimu a podzimu do zimy? Pokud byste se také rádi naučili prodlužovat okamžiky klidu a vyrovnanosti a začali se základními technikami pránájámy nebo si užili své první minuty meditace, rád vás uvítám na podzimním kurzu Ashtanga Vinyasa series.
Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.