UVOLNĚTE SE, PROSÍM

Každá z ásan, které se v online kurzu Od začátku správně naučíte, má mnoho pozitivních účinků nejen pro vaši mysl, ale i tělo. Dnes bychom vás rádi seznámili s účinky dvou pozic: Padmásany a Baddha Konásany.

PADMÁSANA – LOTOSOVÝ SED
Květ lotosu je často vyobrazován ve spojitosti s jógou a symbolizuje čistotu, krásu, nejvyšší štěstí a znovuzrození. Symbol lotosu má ukazovat, že píle a vytrvalost dávají sílu pokračovat a nepolevit v úsilí, že nic není nemožné. Tato symbolika vychází ze samé podstaty lotosu, který vyrůstá z hlubokého bahna a při své cestě k cíli, tedy ke slunci, musí překonat mnoho překážek.

Jak se dostat do pozice lotosu
Lotosový sed (Padmásana) neboli královský sed, který je podle květiny pojmenován, je v souvislosti s jógou, nejčastěji zobrazovaná pozice. Jedná se o pozici, ve které má jogín překřížené nohy a obě chodidla spočívají v tříslech.

Zároveň se jedná o velmi pokročilou pozici, ke které je potřeba se dopracovat. Začátečník se do této pozice bez předešlého tréninku pravděpodobně nedostane. Pokud ano, ucítí to především jeho kolena.

Pro tuto pozici je potřeba připravit především kyčle. Toho docílíte pravidelným cvičením ásan, které postupně připravují vaše tělo a budují ohebnost a sílu vašeho těla tak, aby bylo schopno zvládnout lotosový sed.

Účinky lotosového sedu
Díky Padmásaně dochází k protažení svalů celých dolních končetin, otevírání kyčlí a uvolnění kolen. Jedná se o pozici, která působí preventivně proti revmatismu a zároveň jde o nejstabilnější ásanu, která umožňuje držet páteř zcela vzpřímeně po dlouhou dobu. Proto je tato pozice tolik oblíbená při meditaci. V lotosovém sedu se otevírají čakry umístěné podél páteře, aktivizují se nervová centra a mysl se dostává do klidu a dochází k radosti.

BADDHA KONÁSANA – POZICE MOTÝLA
Pokud se vám sed lotosu stále nedaří, nezoufejte. Podobné účinky vám může zprostředkovat také pozice Baddha Konásana, tedy pozice motýla. Jedná se o pozici, která je na první pohled podobná Padmásaně, ale zvládne ji i úplný začátečník. Zpočátku můžete při cvičení této ásany pociťovat mírný tlak v tříslech, ale časem se stanete pružnějšími a tlak zmizí.

Účinky pozice motýla
Pozice motýla má příznivý vliv na kyčle, krásně je protáhne, rozproudí lymfatický systém a uvolní ztuhlá bedra. Ásana energeticky posiluje první čakru. Ta leží na konci kostrče a tvoří základ pro rozvoj osobnosti. Zároveň posiluje také druhou čakru, která se nachází na spodním konci křížové kosti a její probuzení s sebou přináší bystrost a rozvíjí osobnost.

V rámci online kurzu jógy se naučíte praktikovat jógové ásany, které vás dovedou do pozice motýla a uvolní celé vaše tělo. Díky jejich pravidelnému cvičení nakonec dokážete bez větších obtíží zvládnout nejen královský sed.

 

Pavlína Balášová
Pavel Hub

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
18 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře
  • Vyzkoušejte lekci ZDARMA

    Zbavte se bolavých zad, migrén, stresu, nespavosti nebo špatné nálady :-) Zadejte svůj email a přesvědčte se sami:

  • Přidejte se k nám na FB
  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky