VADÍ VÁM HORKO? ZCHLAĎTE SE DECHEM!

Sitkari [sítkarí] a shitali [šítalí] aneb osobní klimatizace v těle každého z nás.

Denní teploty začínají překračovat hranici příjemnosti a tak je tady jeden osvěžující tip.

Techniky, které si dnes představíme patří mezi základní techniky pránájámy – dechová cvičení, pomocí kterých pracujeme s pránou – svou vitální energií. Během několika minut nám umožní zchladit tělo a osvěžit mysl.

A jen tak pro zajímavost, obě techniky také pomáhají oddálit pocit hladu a žízně. Takže se výborně hodí, pokud vás někdy dožene hlad a vy máte k dispozici jen nějakou „hmotu,“ kterou si nechcete zanášet tělo.

Pojďme se je naučit

Shitali (chladivý dech)
Shitali můžeme provádět ve Vadžrásaně (diamantové pozici) – sedu na patách, Sukhásaně (snadné pozici) – tureckém sedu nebo se jen posadíme na židli. Sedíme uvolněně, ale se vzpřímenou páteří i hlavou.

virasanaOKJ

 

Následně potřebujeme svinout jazyk ze stran ke středu.

 

sitaliOKJ

 

Samotná technika se pak provádí tak, že se nadechneme skrz lehce nasliněný jazyk, na konci nádechu jazyk schováme a ústa zavřeme a výdech provedeme volně nosem.

Takto zopakujeme kolikrát bude třeba = než dojede k ochlazujícímu efektu (cca 2-5 minut). Postup pak opakujeme kolikrát je přes den třeba – stejně jako u klimatizace nikdo neočekává, že ji stačí zapnout dopoledne na dvě minuty a příjemná teplota se pak v místnosti udrží po celý den, u této techniky tomu není jinak. Dobrá zpráva je, že stejně jako s naučením se jakékoliv jiné dovednosti, je to i v případě účinnosti této techniky jen o tréninku a vytvoření si nového zvyku.

Nedaří se vám svinout jazyk?
Genetická informace údajně znemožňuje takovéto svinutí jazyka až třetině populace. A tak je tady ještě Sitkari.

Zároveň právě tuto techniku zřejmě během využijeme více, protože ne vždy jsme přes den sami a tipuju, že nikdo nemá jen tak potřebu vyplazovat jazyk na okolí :-)

Sitkari (syčivý dech)
Nácvik provedeme ve stejné pozici jako Shitali. Tentokrát ale místo svinutí jazyka vyceníme zuby a opět lehce nasliněný jazyk necháme za zuby. Pak už postup opakujeme – nádech skrz vyceněné zuby, na konci nádechu ústa zavřeme a vycenění zubů uvolníme. Vydechujeme přirozeně nosem. Opět opakujeme, kolikrát je potřeba.

 

sitkariOKJ

 

Alternativní technika
A právě pro provádění techniky na veřejnosti si vystačíte se Sitkari, kdy navíc neroztáhnete rty tolik od sebe, ale necháte ústa pootevřená jen lehce. A pokud při tom nebudete příliš syčet, nikdo nic nepozná a účinky se (sice v trochu menší intenzitě, přesto) dostaví taktéž.

Dodatek
Oproti běžnému dýchání nádech prodloužíme. Neměli bychom však usilovat o extrém. A pauzu mezi nádechem a výdechem také nijak neprodlužujme, to už se dostáváme k dalším technikám pránájámy a o ty se s vámi rád podělím na červencovém jóga campu.

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
18 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře
  1. Anonym napsal:

    super, 100 000x dík!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Vyzkoušejte lekci ZDARMA

    Zbavte se bolavých zad, migrén, stresu, nespavosti nebo špatné nálady :-) Zadejte svůj email a přesvědčte se sami:

  • Přidejte se k nám na FB
  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky