VE ZDRAVÉM TĚLE ZDRAVÝ VZDUCH

V první knížce, kterou jsem si kdysi o józe koupil, mě asi ze všeho nejvíc zaujaly dvě věty: „Ten, kdo ovládá svůj dech, ovládá svou mysl..“ a „..rychlost dechu souvisí s rychlostí, jakou se nám myšlenky rojí „v hlavě.““

Dlouhá léta jsem nedokázal docenit plný význam těchto slov. Sice jsem věděl, že když se to píše v knize, která byla přeložena do mnoha jazyků, určitě bude dobré začít kontrolovat průběh a rychlost svého dýchání, ale bral jsem to spíše jako jednu z částí jógy, kterou je dobré si osvojit, abych byl fakt dobrej v józe 🙂

Že je ovládnutí/kontrolování dechu – hned po ovládnutí mysli – asi tou nejnáročnější, avšak zároveň nejzásadnější disciplínou (a neřekl bych, že jen v józe, ale celkově v životě), zřejmě nikoho nepřekvapí.
Osobně mě proto vždy překvapilo, když jsem se třeba po odvedení lekce na některém z jóga festivalů od řady účastníků dozvěděl, že chodí na lekce už tři, pět i více let, avšak dýchání při cvičení ásan příliš prostoru nedávali.
Přitom, i kdybychom nebrali dech jako pravděpodobně ten nejpřímější prostředek ke kontrole mysli, je to zase dech, který nám pomáhá dostat se dál v ásanách.

A nemám tím samozřejmě na mysli to, abychom v ásanách lépe vypadali navenek a rozhodně tím ani neházím všechny do jednoho pytle. Ani to není kritika kohokoliv konkrétního.
Jen jsem chtěl poukázat na další prvek, díky kterému lze mít z praxe větší užitek a zároveň si ubrat případnou nervozitu, či dokonce stres z toho, že se nedokážeme ohnout tolik, jako někdo jiný při zaujímání pozic nebo že se nedokážeme nevrtět déle, než někdo jiný, při sezení v koncentraci (meditaci).

To, co se děje uvnitř, má mnohem větší důležitost, než to, jak to vypadá navenek.

A jak připomíná jedno z jógových doporučení – santóša (spokojenost) – není potřeba se znepokojovat. Každý máme jiný příběh, jiné prožitky. Takže, nač vytvářet kopie, když můžeme dát prostor své jedinečnosti.

A nějaké ty dechové techniky?
Dnes mám pro vás dvě. A skvělé je, že je obě můžete provádět (testovat) kdekoliv 😉
Jedna vám pomůže zejména se zklidněním při stresu a druhá může pomoct dostat ze sebe – přinejmenším pocitově – emoce/bloky (a myšlenky), které si už s sebou nechcete nést dál. Nebo je alespoň na chvíli přerušit.

Obě vám také pomohou ze sebe dostat podstatnou část vdechnutého vzduchu, abyste měli prostor pro ten nový, čerstvý. Protože i tak se dá přeložit název dnešního článku: Zdravý vzduch zapříčiňuje zdravé/ější tělo 🙂

Samozřejmě ale dodávám, že všechny uvedené tipy jsou jen tipy a zodpovědnost za jejich provádění si každý čtenář nese sám, odpovědnosti za jakékoliv výsledky se tímto zříkám.

Dýchání do čtverce
První techniku možná znáte jako dýchání do čtverce. A jako ke všem dýchacím technikám, i k této existuje množství modifikací/doporučených poměrů nádechu, zádrže, výdechu a zádrže. Ten nejznámější je udržet poměr stejný pro všechny čtyři fáze = např. na tři doby/vteřiny.

Jako u všech dýchacích technik (i ostatních nově zkoušených fyzických aktivit), však doporučuji nejprve zjistit, jaký poměr – nádechů, výdechů a zádrží – vyhovuje právě vám. Zvláště u zádrží není potřeba tlačit na pilu.

Poměry, se kterými se můžete setkat v literatuře, mají samozřejmě svá opodstatnění, avšak než se za každou cenu snažit vyhovět požadovaným poměrům, je lepší nejprve objevit a zažít si ty své (stejně jako je tomu s rozsahy u cvičení ásan). Opět jsme u té jedinečnosti. A u nenásilí.

Nejsnazší cestou je proto počítat si v duchu počet dob pro jednotlivé části dechu, případně si nastavit počet vteřin v oblíbené aplikaci. Jakmile máme, můžeme se zaměřit na udržení stejného počtu dob pro celkem 3-10 kol, teda vlastně čtverců 🙂

Zejména ze začátku nemusí být opakování více, jde nám spíše o osvojení si techniky a případné vytvoření návyku.
Jak říkával jeden z mých indických učitelů, i u pokročilých dýchacích technik je 20 kol více než dost a není důvod tento počet překračovat. Dokonce to může být i nebezpečné.

A až budete mít pár dnů/týdnů pravidelného dýchání touto technikou za sebou, zkuste jiné poměry, experimentujte, hrajte si 🙂 Například o jednu dvě doby prodloužit zádrž, o 50-100 % zvýšit poměr výdechu oproti nádechu, atd.

Postarejte se o výdech a nádech se o sebe postará sám
Druhá technika je zaměřena čistě na výdech. V knihách o anatomii/fyziologii se můžete dočíst, že nádech je děj aktivní a výdech pasivní. My zde ale dáme prostor jógovému doporučení – abychom byli aktivní už ve výdechu. A to právě z výše zmíněného důvodu, dostat ze sebe co nejvíce starého vzduchu, abychom při nádechu měli možnost přijmout co nejvíce vzduchu nového.

Samozřejmě i zde fyzika ovlivňuje psychiku a tak, kromě většího množství přijatého kyslíku, který následně pozitivně ovlivní/povzbudí procesy v celém těle (například mozkovou a trávicí činnost), může tento způsob dýchání vést k většímu zklidnění a zbavení se starých a nechtěných pocitů/emocí (například úzkosti) a myšlenek.

I u této „techniky“ však zdůrazňuji, že bychom na vytoužené výsledky neměli tlačit a být tak nespokojeni, pokud se neprojeví hned a navíc způsobem, jakým si představujeme.

Možná jste si při pročítání předchozích řádků sami uvědomili, že při cvičení ásan je právě výdech ještě více opomíjený, než nádech.
A tak, pokud máte možnost, doporučuji si hned teď vyzkoušet alespoň jednu dvě ásany – ideálně nějakou záklonovou a zkrutovou – kde má důraz na výdech největší sílu.

A k dýchání v ásanách ještě jeden tip: Délku páteře se snažte v průběhu výdechu udržet stejnou jako na konci nádechu.

Věřím, že se vám obě techniky budou líbit a přinesou úlevu a více energie. A pokud byste si nevěděli rady nebo byste rádi využili profesionální zpětné vazby, přijeďte si tyto techniky a ještě mnohem více vyzkoušet a zažít na červnový jóga víkend.

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
18 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře
  • Vyzkoušejte lekci ZDARMA

    Zbavte se bolavých zad, migrén, stresu, nespavosti nebo špatné nálady :-) Zadejte svůj email a přesvědčte se sami:

  • Přidejte se k nám na FB
  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky