Je vám zima? Zahřejte se dechem!
Nedávno jsme s kamarádem čekali venku před autem a povídali – bundy v autě, venku okolo nuly, takže skvělá příležitost vyzkoušet si, jestli má ta neustálá kontrola dechu při cvičení ásan přesahy i mimo podložku.
Spousta lidí se při pocitu chladu stáhne a dýchá spíše rychle a povrchně. Při cvičení ásan se ale doporučuje přesný opak – uvolnit se a prohloubit dech. A přesně tohle se hodí i okamžicích, kdy je vám zima.
Může se to na první pohled zdát jako nesmysl nebo při nejmenším doporučení, do kterého nikomu moc nebude chtít. Ale stejně jako při všech ostatních doporučeních, i zde, jóga dává na výběr: „Hele je tady tahle možnost, využít jí nemusíš, ale nediv se, kam se pak dostaneš.“
Pokud se uvolníte, prohloubíte dech a začnete se soustředit na každý nádech a výdech, uvidíte, že se postupně zahřejete.
Ještě jednodušší je zahřát se při chůzi – nejen proto, že se pohybujete, ale také proto, že si můžete dech rozfázovat podle kroků – pokud běháte, není to pro vás žádná novinka – tuto techniku využívají například i šerpové v Himálajích.
Dech si tak rozdělíte například tři kroky nádech a na tři kroky výdech. A pokud je vám to málo, stačí dech rozdělit mezi větší počet kroků 🙂
Rána jsou zde temná
Nebaví vás potemnělá rána? Necháváte vstávání až na nejzazší možný čas? Osobně mám zimní rána pro cvičení nejradši.
Právě proto, že je dlouho tma – i dlouho po sedmé je všude ještě klid, okolí jako by ještě spalo. Ideální čas zapálit si svíčku a v této klidné atmosféře odcvičit svou sérii ásan. Do období tamasu, vnést trochu sattvy.
Možná znáte pojem Brahma muhurta – je to právě čas, který se pro jógové techniky – ať už jde o mantry, ásany, pránájámu nebo třeba meditaci – doporučuje.
Jde o dobu 45 – 90 minut před rozedněním, která je pro praxi vhodná právě proto, že je v ní klid a vy tak máte pro svou praxi snazší podmínky.
Samozřejmě, pokud jde o ásany, každý kdo zkusil ráno i večer, ví, že ráno je tělo ztuhlejší, ale zase má více energie a večer už je zase více rozhýbané, ale energie tolik není.
Jasně, že záleží také na denním rytmu každého, ale když cvičíte pravidelně, i ráno vás tělo po čase pustí dál. A navíc nebudete muset řešit „odpolední hladovění“ nebo naopak ubírání rozsahu v předklonech, pokud už jste to bez jídla nemohli vydržet 🙂
Jak jste na tom se zahřátím a cvičením vy? Drkotají vám zuby nebo máte i v třeskutých mrazech tepla na rozdávání? A jaká je vaše nejoblíbenější doba pro cvičení?
Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!