2 DŮVODY, PROČ JE ZIMA PRO JÓGU IDEÁLNÍ

Je vám zima? Zahřejte se dechem!
Nedávno jsme s kamarádem čekali venku před autem a povídali – bundy v autě, venku okolo nuly, takže skvělá příležitost vyzkoušet si, jestli má ta neustálá kontrola dechu při cvičení ásan přesahy i mimo podložku.

Spousta lidí se při pocitu chladu stáhne a dýchá spíše rychle a povrchně. Při cvičení ásan se ale doporučuje přesný opak – uvolnit se a prohloubit dech. A přesně tohle se hodí i okamžicích, kdy je vám zima.

Může se to na první pohled zdát jako nesmysl nebo při nejmenším doporučení, do kterého nikomu moc nebude chtít. Ale stejně jako při všech ostatních doporučeních, i zde, jóga dává na výběr: „Hele je tady tahle možnost, využít jí nemusíš, ale nediv se, kam se pak dostaneš.“

Pokud se uvolníte, prohloubíte dech a začnete se soustředit na každý nádech a výdech, uvidíte, že se postupně zahřejete.

Ještě jednodušší je zahřát se při chůzi – nejen proto, že se pohybujete, ale také proto, že si můžete dech rozfázovat podle kroků – pokud běháte, není to pro vás žádná novinka – tuto techniku využívají například i šerpové v Himálajích.

Dech si tak rozdělíte například tři kroky nádech a na tři kroky výdech. A pokud je vám to málo, stačí dech rozdělit mezi větší počet kroků 🙂

banner-joga-z-domova

Rána jsou zde temná
Nebaví vás potemnělá rána? Necháváte vstávání až na nejzazší možný čas? Osobně mám zimní rána pro cvičení nejradši.

Právě proto, že je dlouho tma – i dlouho po sedmé je všude ještě klid, okolí jako by ještě spalo. Ideální čas zapálit si svíčku a v této klidné atmosféře odcvičit svou sérii ásan. Do období tamasu, vnést trochu sattvy.

Možná znáte pojem Brahma muhurta – je to právě čas, který se pro jógové techniky – ať už jde o mantry, ásany, pránájámu nebo třeba meditaci – doporučuje.

Jde o dobu 45 – 90 minut před rozedněním, která je pro praxi vhodná právě proto, že je v ní klid a vy tak máte pro svou praxi snazší podmínky.

Samozřejmě, pokud jde o ásany, každý kdo zkusil ráno i večer, ví, že ráno je tělo ztuhlejší, ale zase má více energie a večer už je zase více rozhýbané, ale energie tolik není.

Jasně, že záleží také na denním rytmu každého, ale když cvičíte pravidelně, i ráno vás tělo po čase pustí dál. A navíc nebudete muset řešit „odpolední hladovění“ nebo naopak ubírání rozsahu v předklonech, pokud už jste to bez jídla nemohli vydržet 🙂

Jak jste na tom se zahřátím a cvičením vy? Drkotají vám zuby nebo máte i v třeskutých mrazech tepla na rozdávání? A jaká je vaše nejoblíbenější doba pro cvičení?

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
15 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře
  • Vyzkoušejte lekci ZDARMA

    Zbavte se bolavých zad, migrén, stresu, nespavosti nebo špatné nálady :-) Zadejte svůj email a přesvědčte se sami:

  • Přidejte se k nám na FB
  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky