K připravovanému webináři, který stratuje dnes večer (www.onlinekurzjogy.cz/jogawebinar), jsem dal k dispozici dotazník, kde se zájemci mohli ptát na to, s čím v současné době potřebují v józe poradit.
Na dotazy odpovím dnes večer naživo, ale některé z nich dostávám v průběhu roku celkem často a tak, v případě, že webinář nestihnete, odpovím na 3 z nich v tomto příspěvku.
1. Jak mám správně dýchat?
Dýchání existuje několik typů – můžete dýchat tzv. do břicha, do hrudníku, podkličkovým dechem, plným jógovým dechem nebo třeba plným jógovým dechem se zpevněnou břišní stěnou.
Můžete také dýchat poměrně krátce, např. na 3 doby při cvičení dynamického stylu ásan nebo dlouze na více dob, při pomalejší hatha józe anebo dech dále prohlubovat a prodlužovat při cvičení pránajámy.
Pokud jde o cvičení ásan a máte možnost zařadit po něm ještě pránájámu, nádech bych prohloubil jen lehce a volil bych spíše kratší (ale ne rychlejší!) dýchání, např. na zmíněné 3 doby, kde jedna doba trvá cca 1 vteřinu – každý nádech pak bude trvat cca 3 vteřiny a výdech stejně tak. Samozřejmě může být dech i delší, ale jen natolik, abyste jej takto dlouhý udrželi ve všech ásanách.
Delší dýchání bych si nechal právě na pránajámu po cvičení ásan. Pokud vám ale na pránajámu nezbývá čas, můžete spojit dvě věci do jedné a dech „natáhnout“ již při cvičení.
Co se týče typu dýchání, výše uvedené jednotlivé typy používám osobně spíše k pochopení a uvědomění dechu nebo k uvolnění jmenovaných oblastí těla. Cvičím ashtangu a power jógu, kde jsou i silově náročnější ásany, takže využívám plný jógových dech se zpevněnou břišní stěnou.
Za prvé se tím vyvaruji prohýbání/prolamování ve spodních zádech a za druhé tím právě protáhnu i spodní páteř a svaly ve spodní části zad – ty také určitými ásanmi posílím a vyvaruji se tak bolestí zad, které často pramení právě z ochablých a ztuhlých/zkrácených svalů ve spodní části zad.
Pokud nutně nepotřebujete pro záda oporu, může vám stačit i jen samotný plný jógový dech, který je kombinací 3 zmíněných typů dýchání – břišního, hrudního a podkličkového.
2. Jsem začátečník, nevím z kterého konce jógu uchopit
Pokud vám jde o fyzickou stránku, určitě bych začal ásanami – je to nejjednodušší cesta, protože jak vy, tak lektor můžete skrz pohled (a vy navíc skrz pocit) kontrolovat správnost jejich provedení.
Je to nejsnazší způsob jak s jógou začít a jak si udržet zdravé, ohebné a fungující tělo po celý život – u ásan (pokud máte správnou techniku) platí, že čím déle je cvičíte, tím snáze vám jdou a tím lepší v nich jste = tím lépe a lehčeji se v nich a po nich cítíte.
Doporučuji ale řídit se také jógovými doporučeními, tzv. jógovým desaterem, Jámami a Nijámami. Bez nich jde spíše jen o ohýbání těla. A navíc jsou ásany skvělým výchozím bodem pro všechny ostatní části jógy, ať už jde o pránájámu, koncentraci nebo meditaci.
A jde-li vám o to, s jakým stylem cvičení ásan cvičit, záleží, co od cvičení potřebujete – máte náročnou a stresující práci a jste akční? Pak zvolte některý dynamický styl a postupně můžete zkoušet i pomalejší, jemnější styly. Jste povahově spíše jemnější člověk? Pak zkuste hathu, jin jógu nebo restorativní jógu. Tak či tak, můžete vyzkoušet všechny styly cvičení, ale důležité jsou čtyři věci:
1. Aby vám styl sedl
2. Aby vám sedl lektor
3. Aby vás to bavilo 🙂
4. Vše se mění, takže buďte připraveni i na to, že časem vám může začít vyhovovat jiný styl
Pokud jde o psychickou stránku nebo jógovou filozofii, přečtěte si knihy jako jsou Jógasútra od Patňdžaliho nebo Bhagavadgíta, případně méně klasickou Knihu o józe od Lucy Lidell nebo knihu Jóga v denním životě od Paramahansy Mahéšvaránandy. Také si můžete každý den na pár minut sednout do meditace.
Stoj na hlavě – ani po x letech ho nezvládnu bez opory
Vše je jen otázkou času, praxe a správného směru/správných kroků. Někdy totiž nejde o to dělat věci správně, ale dělat správné věci.
Někteří učitelé stoj na hlavě učí rovnou bez opory. Já se s takovým přístupem úplně neztotožňuji, protože když ten, kdo začíná, v obrácené pozici snadno ztratí pojem, kde je nahoře, kde dole a těžko zde bude své tělo ovládat, natož aby při případném pádu byl schopný udělat kotrmelec. Jedním dechem ale musím dodat, že oporu – stěnu nebo partnera – doporučuji jen pro případ „kdyby náhodou.“
Nejde tedy o to do stoje na hlavě vyskočit, ale od prvních okamžiků se učit zapojovat svaly, které mě v dalších fázích stoje na hlavě podrží. Stoj na hlavě totiž učím ve fázích/krocích a žádný další krok by neměl následovat, pokud jsem v tom předchozím nedokázal setrvat alespoň 5 hlubokých a klidných nádechů a výdechů. Jednotlivé fáze najdete ve videu níže.
A jakmile všechny tyto fáze zvládnu u zdi/s partnerem a jsem si v nich jistý, jdu od zdi dál a postupně jimi projdu až do finálního provedení ásany.
Děkuji za všechny vaše dotazy.
Pokud jsem zde neodpověděl na ty vaše nebo pokud vás napadají další a taky pokud máte chuť se protáhnout i přes svátky a do nového roku vkročit odpočatí a zároveň plní energie, určitě se připojte dnes večer na vánoční webinář (www.onlinekurzjogy.cz/jogawebinar). Těším se na viděnou!