4 + 2 TIPY PRO JÓGOVÉ LÉTO

Čas dovolených je v plném proudu a tak je tady i pár tipů co si přibalit a co vyzkoušet. A kdo viděl mé live vysílání na Facebooku minulý týden (video níže), ten ví, že k tipům přidám ještě speciální akci na mé online kurzy. Ale o tom za chvíli, pojďme na tipy.

Studená sprcha
Ve většině našich měst dojde každoročně v průběhu léta na odstávku teplé vody. Někdo pak výpadek řeší sprchou v práci, někdo ve fitku/studiu a někdo raději jede pryč.

Studená sprcha ale může být skvělým (nejen) jógovým tréninkem. Kdo už se teď začal podvědomě stahovat a bránit tomu, co se právě chystám navrhnout? 🙂 A co se místo toho raději uvolnit a říct si: „To dám!“

Proč jde o jógový trénink? Jedním z hlavních 10 jógových doporučení je Tapas – a neznamená to, že jogíni mají jíst španělské jednohubky 🙂
Tapas znamená horko nebo taky disciplínu, úsilí směrované k dosažení vytyčeného cíle. A právě k tomu je studená sprcha skvělým nástrojem.

Pro ty, kteří chtějí jít do akce „po hlavě,“ zní návod následovně: Jakmile si ráno uvědomíš, že žiješ, dostaň se (jakkoliv) do sprchy, otoč úplně doprava a pusť. A hlavně dýchej/vydechuj zhluboka.

Pokud je pro vás tenhle způsob příliš drsný, pak si v ranní sprše pusťte nejprve teplou a až se osprchujete, přepněte na studenou a pusťte ji na sebe.

Jak dlouho? Ze začátku klidně jen 10 vteřin, ale každý týden 5 přidejte, ať jste do konce léta na minutě.

Výhody? – Rapidně poklesne potřeba ranního kafe jako nástroje pro probuzení, zapracujete na své imunitě, posílíte své sebevědomí a budete mít energie na rozdávání.
Pak jsem ještě někde četl, že se u mužů zlepší plodnost, člověk zkrásní a taky se zrychlí metabolismus, ale to už jen tak na okraj. Hlavní je, že vás letní výpadek teplé vody nerozhází 😉

Nevýhody? – Manžel/ka z vás nebude mít radost, pokud se sprchuje po vás a vy občas zapomenete vrátit páčku ve sprše do obvyklé červené polohy.
Nevýhoda č. 2 – Když pak budete spát v hotelu, kde nemají až takovou studenou jako doma, budete si připadat, jako byste podváděli. Takže vzhůru, do nejbližšího jezírka 🙂

Přestaňte se omezovat
Většina překážek, které nám stojí v cestě k čemukoliv, je v naší hlavě. Všichni jsme tvořivé bytosti, všichni máme dostatek kreativity – kdo myslí, že ne, ať pár dnů kreativitu používá a uvidí, že je to stejné, jako s cizím jazykem. Stane se z vás stroj na nápady a na řešení a budete nezastavitelní.

K tomu je dobré začít zkoumat jak sami k sobě promlouváme a jestli se tak náhodou při některých promluvách neomezujeme nebo si nedáváme laťku zbytečně nízko. Co dokázali jiní, můžeme dokázat také. Jsme přece taky lidé. Jasně, k něčemu máme větší předpoklady, k něčemu menší, ale koho to zajímá, když to, co chceme dělat/kam se chceme dostat, je touha našeho srdce?

„Když sundáte oči z cíle, uvidíte překážky.“ – Henry Ford

Nenechme se mást tím, co je. To už je minulost. Je to jen následek, toho, co jsme v minulosti udělali a kým jsme v minulosti byli. A tak, místo omezováním se tím co je, raději přemýšlejme o možnostech.

Jak to souvisí s jógou? Za prvé jsou to jsou věci, které nemůžeme vidět skrz smysly, takže k jejich vizi potřebujeme svůj „vnitřní zrak“ – svým způsobem tak pracujeme na pratjáhaře (stažení smyslů zvnějšku dovnitř/odseknutí se od nich) a za druhé, tím, že se soustředíme jen na určitý druh myšlenek a všechny ostatní necháváme odplout, pracujeme na kontrole mysli.

Kniha nejen pro učitele jógy
Jedna z nejlepších knih, které jsem o józe v poslední době četl je o T. Krishnamacharyovi. Učiteli, od kterého se učili mimo jiné i Pattabhi Jois (původce Ashtanga vinyasa jógy) a BKS Iyengar (původce Iyengar jógy). Atmosféra která na vás z knihy dýchne zapůsobí podobně, jako pobyt v Indii – navždy už z ní ve vás kousek zůstane.

Kniha se jmenuje The yoga of the yogi a napsal ji Kausthub Desikachar. Je sice anglicky, ale pokud nyní angličtinu neovládáte, víte, že už je to minulost 🙂

Koupíte například na Amazonu.

Prázdninová supersleva
Se začátkem léta končí většina jógových kurzů. Pokud jste také byli účastníkem některého z nich nebo jste se naopak do některého z nich chystali, ale z různých důvodů jste pravidelnou docházku nezvládali, mohly by vám přijít vhod mé online programy.

Pokud začínáte, věřím, že se vám – stejně jako 400+ dalším účastníkům – bude líbit kurz Od začátku správně. Pokud už s cvičením ásan máte nějaké zkušenosti, vyzkoušejte 3 série, které jsem sestavil pro lekce pod modrým nebem v projektu cvičjogu.cz. Pokud hodně cestujete a po cestě se cítíte unavení, přijde vám vhod jóga na cestách a na závěr dne jsem pro vás připravil oblíbený Pozdrav měsíci.

Všechny tyto programy navíc dávám do úterní půlnoci se slevou až 50%. Stačí jít na stránku yogalibre.cz/akce a vybrat si ty, které se vám nejvíce zamlouvají 🙂

A to je ode mě pro dnešek vše. Pokud byste chtěli ještě dva další tipy, koukněte na video níže a já vám k nim přeji skvělé léto, ať si jej užijete podle představ, načerpáte spoustu energie a splníte si to, co možná dlouho odkládáte a o čem sníte. Jděte do akce, sny se mají plnit! 😉

 

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
15 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Vyzkoušejte lekci ZDARMA

    Zbavte se bolavých zad, migrén, stresu, nespavosti nebo špatné nálady :-) Zadejte svůj email a přesvědčte se sami:

  • Přidejte se k nám na FB
  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky