4 VÝZVY PŘI SESTAVOVÁNÍ A VEDENÍ LEKCÍ ÁSAN

Když jsem se před více jak 17 lety ocitl na prvním workshopu power jógy, říkal jsem si že je to docela prima protažení, ale nijak zvlášť mě to nechytlo. Až po čase, když jsem se přistihl, jak si doma některé z těch cviků zkouším a že po nich cítím určitou lehkost a větší odhodlání, začal jsem pátrat kde se naučím víc.

S prvním kurzem pro budoucí lektory zároveň přišlo i spousta otázek – na některé jsem dostal odpověď hned nebo na dalších workshopech a kurzech, na některé při vlastní praxi. Každopádně, jako většina z vás, kteří vedete lekce, jsem si stále více uvědomoval, že je rozdíl mezi cvičit si ásany sám pro sebe a cvičení ásan vést pro někoho dalšího.

Chtěl jsem vědět jak co nejlépe vše dosud naučené a získané předávat, aby cvičící měli z ásan alespoň stejný pocit a viděli stejné výsledky jako jsem pozoroval sám na sobě a zároveň jsem se po cestě učil, čemu se vyhnout, aby se zbytečně nevyčerpávali ani oni, ani já.

Zjistil jsem, že někdy je lepší se řídit jedním pravidlem, v jiných situacích zase máte více možností a každá z nich zafunguje dobře. A že i když jsme každý jedinečný – a podle mého názoru by rozhodně každý lektor měl využívat svou jedinečnost/odlišnost namísto snahy dělat věci stejně, jako jiní lektoři – dotazy, které od vás dostávám, se ve většině případů shodují.

Možná jste již viděli webinář, ve kterém jsem před nedávnem mluvil právě na téma vedení lekcí ásan a jak si je celé ulehčit. Ale pokud ne, nebo pokud vám z něj něco uniklo, vybral jsem z něj dnes první část, kde odpovídám na vaše čtyři aktuální dotazy:

1) Jak zabránit vyhoření/jak to dělat, aby mě to učení stále bavilo

2) Jak udržet tempo lekce

3) Jak to udělat, aby to začátečníci zvládali a pokročilí se nenudili

4) Jak s vedením lekcí začít

Pokud vás při sledování napadnou jakékoliv dotazy, napište rád na ně odpovím. A pokud na sobě navíc chcete pracovat dál a přinášet vašim cvičícím stále svěží, zábavné a inspirující lekce, můžete využít právě pobíhající registrace do kurzu Učitel jógy. Stačí na této stránce vyplnit své jméno a e-mail a já se vám ozvu s dalším postupem.

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
15 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře
  • Vyzkoušejte lekci ZDARMA

    Zbavte se bolavých zad, migrén, stresu, nespavosti nebo špatné nálady :-) Zadejte svůj email a přesvědčte se sami:

  • Přidejte se k nám na FB
  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky