Dnes trocha pozitivního přístupu do prosluněného dne 🙂 Originální verzi najdete zde.
Studovala jsem výzkum o přínosech pozitivního přístupu a negativních vlivech, jsme-li negativní. Výzkum je jasný. Opravdu se vyplácí být pozitivní a přínosy jsou mnohé. Staří jogíni to učili již před tisíci léty. Sutra 1.3 je překládána jako: „Jóga osvobozuje od dramat, tragédií a ság, které mysl vytváří a dovoluje zažívat pravé šťastné já.“
Můžeme si zvolit, jetli budeme pozitivní. Za každou minutu, kdy jsme rozhněvaní, ztrácíme 60 vteřin štěstí. Musíme si uvědomit, jak říká John Lembo, že „V každém okamžiku našeho bdělého stavu, mluvíme sami se sebou o věcech, které zažíváme. Naše hovory se sebou samými, myšlenky, které sami sobě předáváme, následně kontrolují, jak se cítíme a jak jednáme.“ Proto prvním krokem je, být si vědomi svých návyků. Často si totiž ani neuvědomíme, že návykově dramatizujeme situace a jako odpověď spustíme stresovou reakci.
Máme moc vědomě rozvíjet návyk v hledání dobra. Návyk, kde můžeme očekávat, že se k nám lidé budou chovat pozitivně. Proč? Protože skrz způsob, jakým přemýšlíme a jednáme, ukazujeme ostatním, jak jednat s námi.
Jen Gray Balckburn kdysi napsala: „Život bude mnohem jednodušší, dokážete-li udržet v mysli, že většina lidí se prostě snaží dělat nejlépe, jak umí.“ Jako jogínů, je naší zodpovědností zmenšovat utrpení a místo toho podpořit pozitivitu, vyjádřenou jako lásku a soucit. To následně posílí naši osobní zkušenost radosti a štěstí.
Zde je 5 klíčových přínosů pro inspiraci ke cvičení pozitivního přístupu:
1. Redukce stresu: Optimistické myšlenky brání negativním myšlenkám, způsobujícím stres. Nemůžete být v jednom okamžiku vděční a zároveň ve stresu.
2. Sociální interakce: Optimisté mají více přátel, což je klíčovým faktorem pro štěstí.
3. Láska: Manželství jsou mnohem šťastnější, když pár zažívá více pozitivních interakcí, než těch negativních. Kdežto, je-li poměr pozitivních a negativních interakcí vyrovnaný, manželství mnohem více tíhnou k rozvodu.
4. Pracovní výkon: Optimisté jsou mnohem snadněji schopni vidět situace komplexně a objektivně, což jim pomáhá nacházet řešení, zatímco negativně nastavení lidé mají užší perspektivu a tíhnou k soustředění se na problémy. Optimistické pracovní prostředí vytěsňuje to negativní. V pracovním prostředí dostávají pozitivně naladění lidé od svých kolegů více podpory, což ústí i ve vyšší plat a častější povýšení.
5. Životní očekávání: Pozitivně naladění lidé žijí déle (A Primer in Positive Psychology, Christopher Petersen, PhD).
Buďte optimisty! 🙂