5 ZPŮSOBŮ, JAK PODPOŘIT INTUICI – A PROČ FUNGUJÍ

Náhodné přípravy s ne tak náhodnými vhledy
Byla jsem už nemocná z únavy a unavená z nemoci. Dosáhla jsem své vysněné práce – asistentka editora v nejvýdělečnějším kanadském magazínu. Ale vlastně to bylo trochu jinak. Bylo to vše, o čem jsem snila, jen jsem se necítila jako ve snu. Originální anglickou verzi článku najdete zde.

Nemohla jsem pořádně spát, trávení mi příliš nefungovalo, necítila jsem se vůbec dobře, nebyla jsem šťastná. Úzkostí jsem měla nad hlavu.
Jednoho dne jsem v časopise o zdraví a zdravém životním stylu uviděla inzerát. Cítila jsem šimrání po páteři, až k hlavě. Zavolala jsem na uvedené číslo, poslala jsem e-mail a setkala se s tmavovlasou dámou, která mě takřka na místě přijala. Byla jsem venku. Byla jsem svobodná.

Byla jsem úspěšná copy-writerka, konzultantka komunikačních dovedností, kde jsem téměř výhradně získávala klienty pouze skrz slovní doporučení. Také jsem učila jógu – tu budu učit už navždy. Pracovala jsem na plný úvazek. Ale nevyužívala jsem naplno svůj potenciál. Kamarád mi přeposlal e-mail s nabídkou pro jógovou společnost. Práce z domu, být členem velkého týmu, sdílet přínosy jógy, 15 hodin týdně.

Má mysl říkala: „Je to 15 hodin týdně. Kde bys tak asi našla tolik času, abys tyto hodiny mohla přidat k tomu, co už děláš? Zároveň to není dost na to, abys mohla vše ostatní pustit.“ Mé tělo přes to všechno říkalo: „Měla bys do toho jít. Budou z toho jen dobré věci.“ Poslala jsem e-mail, setkala se s velmi silnou ženou, která mě najala prakticky na místě. Brzy jsem pracovala každý den na tom, co miluji. Byla jsem v týmu. A byla jsem stále svobodná.

Čekala jsem na letišti. Řada byla dlouhá. Koukla jsem se napravo, kde byla fronta mnohem kratší – udělala jsem dva kroky k nové frontě, koukla se na přepážku, kde jsem stála původně a něco mi řeklo, že se mám vrátit. Tak jsem se vrátila. Zanedlouho se pracovník za přepážkou kratší fronty omluvil a přepážku zavřel. Všichni v této řadě museli pak až na konec fronty, ve které jsem stála.

Spoluvedla jsem interview. Po skončení se mě kolega zeptal, co si o nové kandidátce myslím. Cítila jsem, že by brzy odešla, dokonce jsem v hlavě viděla, jak odchází. Má mysl se zbláznila! – ta holka byla perfektní! Řekla jsem, že by bylo skvělé ji najmout (byla jsem z té vidiny unavená). Nabídli jsme jí job. Přijala jej. Další týden nám poslala e-mail s omluvou, že si uvědomila, že by se v tom úplně necítila.

banner Joga doma od zacatku spravne

Chystala jsem se přejí ulici, udělala jsem jeden krok mimo chodník a chystala se udělat další. Hlavou se mi mihla představa tmavě šedého sedanu odbočujícícho zpozarohu. Zastavila jsem se. Vynořil se tmavěšedý sedan a jen těsně mě minul.

Intuice není divná, neobvyklá nebo zvláštní. Jsme biologicky „naprogramování“ tak, abychom věděli, aniž bychom věděli. Tzn., můžeme něčemu rozumět a chápat to, aniž bychom o tom museli přemýšlet. Vyjměme vedění z racionálního vnímání. Dokážeme jít za tuto racionální stránku.

Fakta o intuici
V srpnovém vydání Oprah Magazine jste mohli najít vyčerpávající článek o vědeckých důkazech o našich intuitivních instinktech. Zde jsou některé z faktů, které stojí za to zmínit:

Naše těla nám vysílají signály dlouho před tím, než je zachytí mysl. Potící se dlaně, jemné zrychlení srdečního tepu nebo krevního tlaku, napětí v břišní oblasti, ramenech a hrdle.

Dokážeme vidět se zavřenýma očima. Fakt: Lidé, kteří jsou slepí kvůli poškození mozku mohou často stále projít překážkovou dráhou.

Jen málo divokých zvířat bylo zabito vlnou tsunami, Která se v roce 2004 zvedla v Indickém oceánu. Výzkumy se domnívají, že byla varována zvukovými vlnami nebo vibracemi země. Výzkumy také uvádějí, že i lidé mají tyto schopnosti, ale v dnešním uspěchaném a rozptylujícím světě jim přestali věnovat pozornost.

5 způsobů, jak podpořit svou intuici
1. Meditujte. Studie z roku 2005 zjistila, že ti, kdo meditují, mají více šedé mozkové kúry v oblastech mozku, které jsou spojené s citlivostí na signály těla a smyslových procesů.

2. Provádějte somatické (tělo-mysl) cvičení. Jóga funguje, ale jakékoliv fyzické cvičení, které děláte vědomě, kde se zvyšuje vaše naladěni na tělesné signály, funguje také.

3. Věřte svým vhledům. Obrázky, které vám proběhnou hlavou mohou ve vteřině zmizet, ale jako v mém případě s projíždějícím autem, vás také mohou zachránit. Věnování pozornosti těmto vjemům, spolu s uvědomováním si tělesných signálů, může vést k chytřejším rozhodnutím.

4. Cvičte všímavost – mindfulness. Jednoduše cvičte věnování plné pozornosti tomu, co právě děláte. Posilujete tím „sval všímavosti.“ To je sval, který vám umožní naladit se na jemnější změny ve vašem okolí – jako divoká zvířata, která přežila tsunami.

5. Budujte svůj intuitivní sval. Vezměte nějakou nedůležitou aktivitu a cvičte na ní svou intuici. Například: Zatímco nakupujete potraviny a hledáte nějakou určitou položku, zjistěte jestli vás váš instinkt může navést k regálu, kde se tato položka nachází. Nebo, když někoho pozorujete, nechte se vést svým vnitřním pocitem, abyste zjistili, jak se tento člověk v daném okamžiku cítí a vy pak můžete jednat na základě tohoto vnímání, spíše, než na základě toho, co neustále projektují. Nebo zavřete oči a projděte se – na bezpečném místě.

Hodně štěstí, určitě to dokážete!

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
18 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře
  • Vyzkoušejte lekci ZDARMA

    Zbavte se bolavých zad, migrén, stresu, nespavosti nebo špatné nálady :-) Zadejte svůj email a přesvědčte se sami:

  • Přidejte se k nám na FB
  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky