Reportér New York Times William Broad spustil minulý rok doslova vichřici, když označil jógu za fitness výstřelek, který demoluje tělo. Reakce jógové komunity byla velmi intenzivní, i když na západě nejsou pro mnoho učitelů zranění v józe novinkou. K józe se zde přistupuje spíše jako k fyzickému tréninku, než jako k osobní transformaci. Abyste předešli zraněním, zaměřte se na jógu jako na „vnitřní,“ spíše než „vnější“ cvičení. Originální verzi článku najdete zde.
1. Zahřejte se
Na lekci se snažte dorazit dříve, abyste měli dost času na zklidnění. Začnete tím, že si uvědomíte svůj dech a zklidníte jej. Najděte svůj vlastní rytmus a pokud se můžete protáhnout ještě před lekcí, propojte dech s jednoduchými pohyby. Začněte s jemným protažením – budete-li se protahovat příliš, spustí se vaše svalové reflexy a spíše zatuhnete nebo si dokonce ublížíte.
2. Naučte se základní principy pozic
Existuje důvod, pro který mnoho jógových stylů, jako třeba Iyengar jóga, zdůrazňují muskuloskeletální „srovnání.“ Představte si, co by se stalo i jen s třípatrovou budovou, bez stabilních a hlubokých základů. Naučte se, jak v každé ásaně „zakořenit“ a nastavit jasné linie. Bez takových základů nejen riskujete zranění, ale také se můžete ochudit o účinky, které každá ásana nabízí.
3. Vracejte se k dechu
Buďte si během lekce vědomi svého dýchání – vypovídá o vašem psychickém i fyzickém rozpoložení. Je váš dech dostatečně dlouhý a rytmický nebo povrchní a nepravidelný? Buďte vnímaví a sledujte jak se nadechujete. Při výdechu udělejte případné úpravy.
4. Cvičte zevnitř ven
Nejvíce vnímáme zrakem a právě skrz zrak získáváme nejvíce podnětů – od učitele, skrz zrcadlo nebo od někoho, kdo cvičí vedle nás. Ovšem některé věci mohou vypadat dobře, ale uvnitř se přitom můžeme cítit hůř. A jóga nás učí prohloubit a zjemnit své vnímání od nejhrubších vrstev až po ty nejjemnější.
5. Modifikujte
Pokud víte, že vaše hamstringy jsou jako ze dřeva nebo pokud za sebou máte operaci kolene, neváhejte použít pomůcky nebo ubrat a ásany provést v jednodušší verzi. Svému učiteli dejte o svých zraněních a možnostech vědět. A když se v něčem necítíte (pokud to bolí nebo pokud se váš dech vytratil), uberte, požádejte o asistenci nebo se učitele po lekci zeptejte na radu.
6. Cvičte doma
Během lekce se mohou vytvořit návyky jako dělat vše rychleji a skoro tendence k pokoření rekordů. Doma se ale není s kým porovnávat a tak se můžete zaměřit na to, co potřebujete a projít každým cvikem v takovém tempu jaké vaše tělo a mysl opravdu vyžadují – kde cítíte napětí? Kde cítíte kompresi? Nebo se naopak někde držíte zbytečně zpátky? Jsou oblasti těla, kterých si nejste plně vědomi? Kde jsou vaše hranice?
7. Uberte – doslova
Roky jsem cvičila v první řadě, dokud jsem si neuvědomila, že se naučím víc, když se posunu o něco dál od centra dění. Vše je pak pro mě jednodušší a jsem více soustředěná. Obzvláště Pitta-dominantní typy by se měly mít na pozoru před soutěžením a usilovným dosahováním cílů.
8. Poznejte svého nepřítele
Naší největší překážkou je ego – ne nutně ta část týkající se hrdosti, možná až nafoukanosti, ale identifikace se svým falešným já, s myšlenkami, touhami, apod. Udělejte si malý test: Dostáváte se do ásany za každou cenou nebo všímavě?
Nyní jste si možná vědomi toho, co je myšleno Sebe-vědomím, na kterém stojí všech osm zmíněných bodů. I když je důležité vybrat si správného učitele a lekci, nakonec jste to vy, kdo je zodpovědný za vaši cestu. Dodržování swadharmy v ásanách je koncept známý každému, kdo studoval s Ramou Jyoti Vernon – Swa znamená vlastní a Dharma se často překládá jako povinnost nebo cesta. Jinými slovy, buďte sami sebou.
Napadají vás nějaké další tipy, jak předcházet zraněním?