DÁ SE JÓGA NAUČIT I ONLINE?

Je to již téměř 5 let, kdy jsem vypustil do světa první lekci kurzu Od začátku správně. Od té doby kurzem prošlo již více, než 600 účastníků.

Občas se ozval nějaký hejtr, například s tím, že online by se rozhodně nikdo nic učit neměl, pokud nejprve nenavštíví lekci naživo. Ne každý ale má tu možnost zajít si na lekci, protože prostě nemá 3 hodiny, aby dojel do studia, zacvičil si a jel zase zpět.  Někdo nemá ve svém okolí ani to studio.

Mimo to, doporučení navštívit také lekci pod odborným dozorem, kurz samozřejmě obsahuje. Někteří tak časem nějakého učitele vyhledají, někteří přijedou rovnou na workshop, který je koncentrovanou, ale zároveň rozšířenou verzí právě tohoto programu a někteří pak dokonce přijedou i na učitelský kurz.

Je jasné, že klasický model jeden učitel, jeden žák a 7 let předávání učení právě jeden na jednoho, je formou, kterou nemůže překonat žádná kniha, ani video. Přesto ale i z knih je možné se mnohé naučit. Tím víc skrz video – v těch z kurzu Od začátku správně, jsem se snažil co nejdetailněji a z co nejvíce úhlů ukázat, čeho se při cvičení ásan (jógových pozic) vyvarovat a na co se zaměřit, abyste nemuseli jít zdlouhavou cestou pokus-omyl a neplýtvali energií na věci, které vám mnoho užitku, ani účinků nepřinesou.

Navíc, jak snad již každý ví, nejde o to, jak jste ohební, jinými slovy, kam až se dokážete předklonit nebo jestli si dokážete dát obě nohy za krk. Nejde ani o to, kolik vám je – což je často považováno za ekvivalent: čím starší, tím méně ohebnější, tím méně vhodnější pro praxi ásan. Ti, kteří ásany cvičí pravidelně, jsou na tom i ve vysokém věku často lépe, než dnešní náctiletí.

Jógové pozice můžete (a měli byste) vždy přizpůsobit svým aktuálním možnostem a rozsahům (proto je také každá lekce kurzu ukázána v detailním provedení = jednodušší varianty u každé z pozic).  Ono totiž to hlavní, co všemi těmi knihami a videi prochází, jsou principy, které jsou stejné, ať je vám 20 nebo 80 a ať už vám jde o základní nebo některou z pokročilých ásan.

Krom toho, mohou účastníci u každého videa kurzu vznášet dotazy, takže v případě nejasností nebo dotazů rád navrhnu možnosti, jak si poradit i se specifickou situací.

Od začátku jsem nabízel možnost vyzkoušet si kurz zdarma ve formě pilotní lekce, aby každý věděl, do čeho jde a jakou formu může očekávat. Je pravda, že v té původní verzi jsem spojil detailní a finální provedení dohromady. To už je ale minulostí.

Ode dneška totiž máte možnost si vyzkoušet novou pilotní sérii, která je více přívětivá i pro ty, kteří opravdu začínají. Pokročilí se pak mohou těšit na finální verzi série. Samozřejmostí je samostatný video návod (tutoriál) ke každé z šesti pozic, které v pilotní sérii najdete, abyste věděli, jakým nejčastějším chybám se vyhnout a jaké má každá z těchto pozic účinky. Odkaz na video najdete na této stránce.

Pro mě osobně jsou důkazem, že i skrz videa to může fungovat, zpětné vazby a ohlasy, které od účastníků dostávám.

Ať už jde o výuku dýchání (spousta lidí, totiž neví, jak mají při cvičení správně dýchat), kterému v kurzu věnuji celou třetinu první lekce – a to nejen slovně, ale také ve formě nákresů a animací – nebo o relaxaci, která je mnohem důležitější, než všechny dynamické ásany (zvlášť v dnešní hektické době) nebo právě o principy, které jsou základem pro kteroukoliv ásanu, o tom, že tato forma učení může fungovat, mě nejvíc přesvědčila skupinka lidí na jednom z jóga víkendů, kteří prošli jen online kurzem, ale cvičili tak, jako bychom spolu cvičili půl roku naživo.

Ať už se po pilotní sérii rozhodnete připojit ke stovkám ostatních účastníků nebo půjdete dál na vlastní pěst, přeji vám, ať je pro vás jóga přínosná na podložce i mimo ni.

 

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
15 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře
  • Vyzkoušejte lekci ZDARMA

    Zbavte se bolavých zad, migrén, stresu, nespavosti nebo špatné nálady :-) Zadejte svůj email a přesvědčte se sami:

  • Přidejte se k nám na FB
  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky