JÓGA A 3 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ DOPORUČENÍ

Vážení přátelé, jogínky a jogíni.

Děkuji, že jste si našli chvíli i v tomto období shonu a neobvykle dlouhých front. Možná právě v jedné z nich stojíte a tak vám snad tento článek čekání zpříjemní.

Možná se vám ale naopak tento rok podařilo více sladit s přírodou a advent je pro vás obdobím zpomalení a klidu.

Tak či tak, pro většinu z nás je závěr roku také časem bilance a právě o bilanci je i dnešní článek.

Ať už jsou vaší oblíbenou jógovou činností ásany, pránájáma nebo meditace, ke každé z nich dávají starodávná skripta i novodobí učitelé nespočet doporučení. Kdo se jógou zabývá trochu víc, ví že existuje dokonce deset základních doporučení – tzv. Jámy a Nijámy. A i když nelze nestranně říct, že je některé z těchto doporučení důležitější, než jiné (protože všechny spolu souvisí), vybral jsem tři, která si přinejmenším v poslední době zaslouží pozornost o něco více.

Nenásilí
Možná jste četli můj ebook Z ustrašeného začátečníka ostříleným jogínem, kde ke každému z deseti jógových doporučení zmiňuji, jak jej využít v ásanách ale také v každodenních činnostech.

Nenásilí neboli ahimsa je prvním a zrějmě nejuniverzálnějším jógovým doporučením. Násilí totiž neznamená jen jeho nejhrubší podobu ve formě napadení a ublížení, ale klidně také to, že si nedopřejeme dostatek spánku nebo se snažíme prosadit svou věc na úkor druhých.

Po prvních odkoučovaných sezeních, která jsme na koučovacím kurzu dostali za úkol, si jen víc a víc uvědomuji, jak pravdivé je tvrzení: „Moje rady nejsou na tvůj život.“ Samozřejmě, že mentoring a trénink mají své místo, ale správně položená otázka je často mnohem účinnější a může vést k rychlejším a také trvalejším výsledkům.

Zkrátka každý máme jiný příběh, jiné schopnosti, jinou rychlost, se kterou dokážeme problémy řešit a také jiný talent. Je to náročná škola, ale možná trochu naivní přístup: „ten druhý to nedělá naschvál“ a z toho vyplývající snaha o porozumění, možná následovaná i podporou, mně na většinu problémů a tření přijde mnohem lepším řešením, než vytváření násilných myšlenek, slov a nakonec i akcí. Ve finále to největší zlo pácháme stejně sami na sobě.

Pravda
Pravda, pravdivost neboli satya. Kolik problémů vzniká tím, že nejsme pravdiví sami k sobě nebo k ostatním? Jak často hrajeme roli (ať už pod tlakem nebo kvůli domněnkám), která nám vlastně ani nesedí? – možná jde o dlouho utajovanou skutěcnost, možná o „povinnou“ vánoční návštěvu známých, či příbuzných, kterou spíše přetrpíme.

Samozřejmě na to, abychom mohli být pravdiví je také potřeba mít silnou protistranu. Na druhou stranu, pokud jsme nepravdiví jen kvůli tomu, že se domníváme, že by pravdu druhá strana neunesla, je tomu opravdu tak nebo je to jen domněnka? Věci se přece mění. A co když se protistrana stane silnější a vztahy se vyčistí právě díky tomu, že pravdiví budeme?

Proč předstíráme? Co nám to dává? A co nám to bere?

Nelpění
Nelpění sice nepatří k žádnému z deseti doporučení. Možná má ale mnohem větší váhu, než všechna dohromady. Můj indický učitel dokonce říká, že jóga = nelpění, že o nelpění celá jóga je.

Nelpěním ale nemám na mysli flegmatický přístup. Naopak jde o přístup „dělej jak nejlíp umíš, jen na výsledcích neulpívej.“ Pro někoho možná trochu bláznivá představa, ale nese s sebou dva obrovské benefity:
1. (Možná i úplnou) eliminaci stresu
2. Pokud nějakou činnost děláte z výše zmíněným přístupem
a) po čase se v ní stanete vyhledávaným expertem
b) po čase se vám otevřou možnosti, které by vás dříve ani nenapadly

A samozřejmě nejde nutně jen o práci, stejně tak můžete být „nejlepší“ matkou nebo třeba manželem.

Mimochodem nelpěním se zabývá celý jeden jógový směr – Karmajóga (karma = cesta konání, činu). A když už jsme u té karmy, ti, kdo věří na karmu a reinkarnaci to mají o něco snazší – ví totiž, že si mohou věci naplánovat na několik životů a nemusí se tak sresovat, že něco nestihnou 🙂

A jak jste na tom vy? Jakými prěsvědčeními a doporučeními se řídíte? Jak vám v tomto roce pomohla? A budete se jich držet i v novém roce?

Ať už budou odpovědi jakékoliv, přeji nám všem, ať je to v tom novém roce hezky pestré a fascinující, ať dokážeme věci vidět takové jaké jsou a tak je i přijímat a ať si budujeme a posilujeme jen přínosná přesvědčení a udržíme si je i v okamžicích, kdy se nás naše stará mysl nebo naše okolí budu pokoušet zviklat. Nic z toho totiž nad námi nemá větší moc, než jakou tomu sami dáme.

Ať se nám daří!

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
18 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře
  1. Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Vyzkoušejte lekci ZDARMA

    Zbavte se bolavých zad, migrén, stresu, nespavosti nebo špatné nálady :-) Zadejte svůj email a přesvědčte se sami:

  • Přidejte se k nám na FB
  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky