Právě ve chvíli, kdy píšu tento článek, už třetí den probíhá ve vedlejším bytě rekonstrukce. A pěkně od hrubé stavby – rozuměj cca 5-8 hodin líbezného zvuku minimálně jednoho vrtacího kladiva denně. Minulý týden skončila stejně pohodová rekonstrukce bytu nade mnou a než začala, téměř s železnou pravidelností mě každé ráno čekal hodinový budíček v podobě jezevčíka štěkajícího na celý dům. S polední repeticí.
Jinými slovy, skvělé podmínky pro trénink pratjaháry, pátý ze stupňů ashtanga jógy, znamenající doslova odstavení od potravy – pryč/proti (prati) potrava (ahara) – kdy se toto „odstavení“ týká mysli, tvořící myšlenky na základě vjemů/potravy našich pěti smyslů.
Takové odstavení nebo stažení své pozornosti od smyslových vjemů k sobě samým, vám výborně poslouží právě v nepříjemných, až vypjatých situacích, ve kterých si místo dřívějšího stresu, nervozity nebo dokonce agrese, dokážete udržet svůj vnitřní klid a nadhled. Vůči nepříznivým podmínkám si díky pratjaháře vybudujete vyšší odolnost a jim navzdory se dokážete mnohem lépe soustředit na to, na co doopravdy potřebujete. Zkrátka, tam, kde ostatní končí, vy teprve začínáte 🙂
A nemusíte nutně mít tak skvělé podmínky, jako mám nyní já, abyste mohli s pratjahárou začít. Pratjaháru můžete trénovat už tím, že na lekcích nebudete pokukovat po ostatních, abyste zjistili, jak si oproti nim stojíte (nebo sedíte) v některé z ásan. Pratjaháru trénujete také dýcháním ujjayi, kde zase stahujete pozornost od svého sluchu. A pokud chcete přímo pozici, která stažení smyslů symbolizuje, zkuste Supta kurmasanu (případně její jednodušší variantu) nebo třeba Pindasanu.
Mimochodem, co se týče stažení pozornosti od sluchového vjemu, vědci jednou prováděli pokus s meditujícím, který dokázal dosáhnout velmi pokročilého stavu meditace – když jej připojili k přístrojům sledující činnosti mozku, vyčkali, až se dostane do hluboké meditace a pak kousek od jeho ucha vystřelili z pistole, přístroje nezaznamenaly sebemenší aktivitu.
Ať už jste na tom momentálně s nervy ve vypjatých situacích jakkoliv, pracovat na pratjaháře vám určitě přijde vhod, ať už proto, aby vás nerozházela chvíle strávená v ne příliš vonící tramvaji, v hlučném prostředí, či jídlo, které není úplně podle vašich představ nebo jednoduše proto, abyste se nedali zviklat přítomností, kterou momentálně vidíte, na cestě za budoucností, kterou vidět chcete.
Hezké léto a pohodové zvládnutí nepohodových okamžiků