Když se řekne dýchání, vybaví se mi jedna z prvních hodin dějepisu, ve které naše úžasná profesorka vykládala, že jogíni dokáží zastavit dech (a dokonce i srdce) na celé hodiny. A pak se mi vybaví autonehoda, kdy to první, co jsem po návratu vědomí slyšel, byl nějaký vnitřní hlas, apelující: „Dýchej!“
Teprve mnohem dál stojí dýchání ve spojení s ásanami, protože to beru tak nějak automaticky. Stejně tak asi dýchání bere většina nejógujících – ovšem jen do okamžiku, dokud je život se situací, ve které jde o dech nebo spíše o jeho nedostatek, nekonfrontuje.
Často právě až tehdy začne na významu nabírat klišé: Bez dýchání není život. Osobně bych ještě dodal, že nejde jen o samotné dýchání, ale také o jeho kvalitu.
Ten skvělý pocit, který se po lekci jógy dostavuje, totiž nevzniká jen díky tomu, že protáhneme, posílíme a zrelaxujeme svaly těla, ale také proto, že hlubokým dýcháním dodáváme svým svalům, orgánům, ale i „hlavě,“ mnohem více kyslíku. Celý organismus pak najednou funguje efektivněji, jsme plní energie a zažíváme pocit lehkosti.
Většina začátečníků ale dělá chybu právě v tom, že se místo na hluboké a plynulé dýchání soustředí na to, aby už už byli v pozici nebo aby byli lepší, než ti vedle. Urputnost a netrpělivost, o které jsme mluvili v minulém díle, pak ale místo k vytoužené ásaně, vede k ignorování signálů těla a místo všech těch účinků, pro které si vlastně přišli, odcházejí spíše vyčerpaní a možná i se zbytečným zraněním. Je to stejný vzorec, jako si při bolestech zad a pálení očí vzít „kouzelné“ pilulky nebo kapky.
Před pár dny jsem četl článek, ve kterém citovali jednoho významného psychologa: „V přírodě není nic na dluh a nic se nedá uspěchat – nemůžeme sníst jablko, které ještě nevyrostlo.“ V józe je to stejné.
I když se to možná na první pohled nezdá, k tomu opravdovému požitku a užitku z ásany totiž nedojdeme rychleji tím, že zadržíme dech a vyvineme více síly, ale naopak tím, že budeme dýchat naplno a necháme dech, aby nás vedl, protože jedině v tom případě dokážeme vnímat signály svého těla naplno a ásany zaujímat s lehkostí.
Správnému dýchání a upozornění na nejčastější chyby s dýcháním spojené, věnuji celou třetinu první lekce online kurzu jógy pro začátečníky, který jsem nazval Od začátku správně. Pokročilejším dýchacím technikám a pokračování kurzu se pak věnujeme v kurzech naživo, dva večery v týdnu.
V příštím díle se podíváme na jednu z nejčastějších chyb v pozicích vestoje. Ať vás síla dechu provází!