Jak jsem naznačil v minulém díle seriálu, dnes se podíváme na několik základních chyb při sestavování vlastních lekcí.
Když se začnete do ásan pouštět sami, je to skvělá příležitost, jak prohloubit zkušenosti, které jste načerpali během lekcí, ale také, jak prohloubit vztah se svým tělem a vnímání signálů, které vám neustále dává.
Je to příležitost naučit se je poslouchat, nechat se jimi vést a tím i možnost skládat ásany přesně „podle svých chutí.“ Pokud ovšem s ásanami teprve začínáte, je vhodné držet určitých pravidel/doporučení – v opačném případě se může snadno stát, že budete v průběhu takového cvičení dávat tělu protichůdné signály, zbytečně plýtvat energií a skončíte spíše rozrušení
a nevyrovnaní, místo abyste se cítili příjemně unaveni a energie znovu proudila celým tělem tak, jak má.
Proto raději při prvních „domácích cvičeních“ následujte série, kterými procházíte na lekcích, případně sestavy, které jsou předepsány – například Pozdravy slunci nebo v ashtanga józe Standing sequence (pozice ve stoji), Primary series (první série), apod. Je to návod, jak svému tělu dodat vše potřebné a zároveň se vyhnout různým rozkolům.
V poslední bonusové lekci kurzu Od začátku správně zmiňuji několik pravidel, která se hodí, chcete-li si sami sestavit vlastní sérii – např. z ásan u kterých jste propadli přesvědčení, že je prostě musíte umět 🙂 nebo podobnými ásanami hodláte některou z předepsaných sérií obohatit.
Kam ásany zařadit? V jakém pořadí je cvičit a na co si dát pozor? Tak přesně na tyto otázky lekce v kurzu odpovídá.
Pro tento článek jsem vybral 3 doporučení, která můžete zařadit ihned:
1. Od jednodušších k náročnějším
Při cvičení ásan byste měli vždy postupovat od jednodušších pozic k náročnějším. Nezřídka jsou totiž náročnější ásany složením dvou nebo tří jednodušších ásan a tak jsou pro ně jednodušší ásany dobrou přípravou. Pokud si navíc u jednodušších ásan vytvoříte správné návyky (které svaly zapojit, které uvolnit, správné dýchání, atd.), náročnější ásany budete zaujímat snadněji.
2. Spojte je
Jednotlivé ásany je vhodné spojit. Nejen v ashtanze, kde jsou ásany propojeny vinyasou (ještě lépe, ásany vkládáme mezi vinyasy), ale také v jiných jógových stylech, je vhodné udržet si soustředěnost i mezi jednotlivými ásanami – čím více se necháte mezi ásanami rozptýlit, tím více úsilí vás bude stát se do koncentrovaného stavu vrátit a jít v ásaně dál, než ji jen zaujmout.
3. Délka série aneb třikrát a dost
Jste labužníci, máte volný víkend a tak se rozhodnete, že si seskládáte perfektní sérii, která zahrnuje všechny vaše oblíbené ásany? Pustili jste se do toho, ale po hodině cvičení zjišťujete, že jste teprve v polovině a vaše mysl se začíná všemožně bránit a našeptává vám, co jiného, nesrovnatelně zajímavějšího, byste mohli dělat?
Na jednu stranu jsou tato vyrušování (vrttis) upozorněním, abyste se znova začali koncentrovat. Na druhou stranu, pokud se již potřetí přistihnete, že mezi ásanami sedíte a přemýšlíte, do kterého baru půjdete večer s přáteli nebo co všechno ještě nakoupit na blížící se dovolenou, raději cvičení ukončete a vraťte se k němu zase zítra. A rozhodně si sérii rozdělte na dvě až tři kratší. Nejen, že budete mít více energie a dokážete se lépe soustředit, ale nebudete také muset čekat až na volný víkend nebo případně, až se vaše svaly zotaví ze svalové horečky.
Doufám, že se vám tento letní speciál Jóga pro začátečníky líbil a obohatil vás. Máte-li nějaké další téma, na které byste se rádi podívali, napište jej dolů do komentářů.
A pokud chcete další zajímavé tipy spojené již přímo s lekcemi, stačí jít na stránku onlinekurzjogy.cz a vybrat si online, USB nebo DVD verzi kurzu Od začátku správně.
I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.