JÓGOVÁ FILOZOFIE PRO VÁŠ JEDINEČNÝ STYL

Někteří o józe tvrdí, že je náboženstvím, jiní, exaktní vědou a další, že je nepoužitelná pokud neodejdete do ústraní a plně se jí neoddáte. Nic z toho ovšem nelze pravdivě prohlásit, dokud s ní sami nezačneme – ať už ve formě ásan, pránájámy, koncentrace (meditace) nebo samotné filozofie.

Mnoho dotazů, které dostávám na téma, „kde mám hledat další inspiraci pro své lekce ásan,“ „jak lekce dál rozšířit“ nebo od některých dalších rovnou „jak mám s lidmi sdílet to, co dalšího jsem se o józe dozvěděl/a, když to nejsou už jen samotné ásany,“ se týká právě filozofie, na které všechny ostatní části/prvky jógy stojí.

Kupodivu nejde o žádné zásady pro pár vyvolených, ani o nějaké sektářské, vynucené požadavky, s odvoláním, že jinak se nejedná o jógu. Ale právě o přístup „testuj sám na sobě,“ na svých každodenních situacích a výzvách, na svém životním stylu.

Vše začíná od Jám a Nijám (i když na západě často až od ásan) – doporučení, bez kterých jóga není jógou a ásany jsou pak spíše jen ohýbáním těla.
Před 17 lety jsem podobné prohlášení četl v jedné knize a moc jsem tomu nerozuměl. Co tím autor myslel? Když jsem ale s těmito doporučeními začal, i když ne vždy úplně s chutí, začal jsem chápat a dávat mu za pravdu. Asi znáte Ahimsu (nenásilí, nebubližování), Tapas (akci, disciplínu) nebo třeba Aparigrahu (nehromadění), abych zmínil alespoň pár z nich.

Pokud se necítíte – stejně jako před lety já – že byste podle Jám a Nijám chtěli jednat od teď navždy 🙂 otestujte je na týden dva. V kurzu pro budoucí lektory jógy je tohle jeden z úkolů, který účastníci dostávají: jeden týden od pondělí do pátku implementovat každý den jednu z pěti Jám a druhý týden to samé provést s Nijámami. A už nikdy se k nim nemusíte vracet, pokud shledáte, že vám jednání v souladu s nimi nic nepřineslo.

Jde ale právě o to si je sám na sobě otestovat, ne si o nich pouze přečíst nebo – v případě kurzu – se je pouze snažit namemorovat, abych je pak „správně“ popsal v závěrečném testu.

V kurzu proto při jejich probírání jdeme ještě dál – kladu k nim určité koučovací otázky  (několik si jich můžete vyzkoušet i v dnešním videu níže) a taky projdeme několik cvičení. A po jejich otestování o nich při dalším setkání diskutujeme.

„Jdi příkladem a někdy k tomu použij i slova.“ – Baron Baptiste

Tím se pak rozplynou výše zmiňované otázky (jak to sdílet ostatními, kam dál, atd.), protože odpovědi přijdou s praxí. Zbývá už jen jedna otázka: „Usnadníte si teď svůj život díky jógové filozofii i vy?“

 

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
18 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře
  • Vyzkoušejte lekci ZDARMA

    Zbavte se bolavých zad, migrén, stresu, nespavosti nebo špatné nálady :-) Zadejte svůj email a přesvědčte se sami:

  • Přidejte se k nám na FB
  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky