Na svých workshopech vždy říkám, aby se účastníci ptali, i kdyby jim dotaz připadal hloupý nebo byli přesvědčeni, že všichni okolo odpověď určitě znají. Zaprvé, žádný učený ještě z nebe nespadl – každý jsme na tom trochu jinak a každý máme jiné zkušenosti, takže už jen kvůli nám samotným dotaz hloupý určitě není (a my za to přece stojíme, ne? :-)) A zadruhé nikdy nevíme, komu dalšímu ještě svým dotazem a jeho zodpovězením pomůžeme. V dnešním článku projdeme třemi dotazy, třeba odpovědi přijdou vhod právě vám.
1. Dobrý den Pavle, říkala jsem si, že bych ráda začala cvičit pravidelně jógu, jelikož mám celkem dost problémy se zády a také mě bolí klouby na rukou a mám bolavé koleno. Je mi 36 let. Chodím nyní na rehabilitaci a moje rehabilitační lékařka mi řekla, že vzhledem k tomu, že trpím hypermobilitou, mohla bych si cvičením jógy spíše uškodit. Že by v tomto případě byl vhodnější Pilates. Zajímal by mne Váš názor.
Nebudu psát úplně přesnou odpověď, ale spíše uvedu, jak jsem se na celou věc díval. Přesně z těchto důvodů (bolavá záda a klouby) chodí na jógu většina lidí, které znám. Proto bych se od jógy ve prospěch pilates úplně nedistancoval. Co si pamatuji, v Pilates se sice jinak dýchá a více posiluje, ale nehledě na to, že Pilates při tvorbě svého systému z jógy vycházel, pokud přijdete na lekci a lektorovi své problémy sdělíte, mohou vám jógové ásany skvěle pomoct.
Co se týče hypermobility (zvětšený kloubní rozsah, který se pozná od pohledu) je potřeba nechodit do maximálních rozsahů – pokud si cvičící nedokáže rozsahy pohlídat sám, pak je to na učiteli – a naučit se zapojovat svaly tak, aby k nadměrnému propínání/prolamování v kloubech nedocházelo – s tím právě lektor určitě poradí. Pak už jen stačí několikrát zopakovat (na několika lekcích), abyste si z „nových rozsahů“ a odpovídajícího zapojení svalů vytvořili návyk.
Samozřejmě, pokud je vám jedno, jestli budete chodit na Pilates nebo na jógu, pak není důvod tohle řešit. Ale pokud se vám jóga líbí víc, určitě nešlápnete vedle. A to nemluvím o psychických a duševních přínosech.
2. Chtěl jsem se zeptat, jaké pořadí bys doporučoval, když bych chtěl cvičit ásany a dělat pránajámu a meditaci. Říkal jsem si, že bych to mohl dělat v tomhle pořadí: pozdrav slunci, ásany, pránajama, meditace. Kam do toho vložit relaxaci? Nebo to raději přehodit takhle: pránajama, meditace, pozdrav slunci, ásany, relaxace?
Co se týče pořadí, volil bych to první a relaxaci zařadil podle toho, kterýma ásanama se rozhodnete cvičení ukončit, lépe řečeno, jak se vám po nich bude dýchat: pokud bude dech klidný, klidně bych hned pokračoval pránájámou, pak meditací a relaxaci zařadil až nakonec. Pokud by ale dech byl v posledních pozicích rychlejší a dynamičtější (když například cvičíte závěrečnou sérii ashtanga vinyasa jógy a poslední pozicí je Uth Pluti, kde dýcháte velmi intenzivně), udělal bych krátkou relaxaci a teprve po ní začal s pránájámou a meditací. Teprve po meditaci bych udělal 15 minutovou relaxaci.
Občas se můžete setkat i s jiným pořadím – například že v rámci několikadenního kurzu začnete nejprve meditací, abyste se po ránu nehnali hned do ásan nebo můžete udělat očistnou techniku Jala neti, kdy si prolejete nos slanou vodou a pak uděláte několik kol nádechů a výdechů střídavě pravou a levou nosní dírkou, aby se vám v ásanách lépe dýchalo. Ale finální pořadí by mělo být tak, jak jej uvádí Pataňdžali ve svém systému ashtanga/rádža jógy – ásana, pránájáma, meditace.
3. Chcel by som ťa poprosiť o radu. Som dosť posťahovaný (pri predklone sa len naozaj veľmi ťažko dotknem špičky nôh) a pri niektorých polohách proste nedokážem dýchať plynulo. Dýchanie je sekavé. Čo by si mi poradil? Možno príliš tlačím na pílu a chcem sa s tou polohou dostať za môj momentálny rozsah. Avšak pri niektorých polohách mám pocit, že keď ju spravím akokoľvek, môj dych proste nedokážem udržať plynulý.
Ve finální verzi série už pak ukazuji, k jakým výsledkům můžeme s praxí a časem dojít, účinky jsou pak ještě o něco citelnější.
A tak i když nechceme zůstat pozadu a natáhnout se stejně daleko jako to vidíme u ostatních spolucvičících nebo na videu, je lepší trochu ubrat a netlačit na tu pomyslnou pilu – nejen kvůli tomu, že ti okolo mají za sebou možná léta pravidelné praxe, ale také proto, že tyhle rychle vyhnané rozsahy k žádným trvalým a stabilním výsledkům nepovedou. Není kam spěchat, jógu můžete dělat celý život.