POVZNESTE SE NAD SVÉ NEDOBRÉ SKLONY

Povzneste se nad své nedobré sklony, zní jeden z pokynů Pozdravu měsíci (který procházíme také v kurzu pro budoucí lektory jógy).

Zároveň je to ale výzva ke změně psychického rozpoložení. A ta nastane tím snáz, pokud se spojí s postavením/nastavením těla.

To totiž ovlivní celkovou fyziologii a jak si každý sám může ověřit, zaseknete-li se v rozpoložení/náladě, kterou nechcete, stačí změnit právě postavení svého těla, abyste odstartovali procesy, ktere vám mohou pomoci se z takového rozpoložení dostat.

Ať už se tak jedná o myšlenky, které vás v představách vracejí do nepříjemné situace nebo vůbec o proud myšlenek, když například meditujete, ale i o bolesti hlavy, které jsou často zapříčiněny nevhodnou pozicí těla (například při dlouhodobém sezení) nebo nevhodnými pohybovými návyky a následným přepínáním/blokací některých svalů, k odstranění toho všeho může postačit právě změna postavení těla.

V popsaných situacích ale mohou pomoci ještě další „spouštěče.“

Kromě zmíněné změny postavení těla (kinestetického spouštěče) také auditivní (zvukové) a vizuální spouštěče.

Například při meditaci, když se vám někdy nedaří nevěnovat pozornost probíhajícím myšlenkám, můžete kromě nepatrného pohybu, případně změny pozice, vydat nějaký zvuk nebo – pokud meditujete s otevřenýma očima – na okamžik pohlédnout jinam.

Prostě cokoliv, co vás z nechtěného stavu vytrhne a vrátí vás zpět ke stavu nebo „na cestu“ ke stavu, který chcete.

Podobně, když pracujete na nějakém projektu a přicházejí pohyby, únava, překážky, apod., pokud si nemůžete rovnou odpočinout a zregenerovat, může vám pomoci napřímení se a vyřčení své podporující afirmace, rozpomenutí na to, jak jste se cítili a jak to okolo vás vypadalo, když se vám v minulosti něco podařilo a pokud se sami před sebou nestydíte a máte alespoň trochu prostoru, pusťte si svou oblíbenou písničku a zatančete si. Je vám asi jasné, jak to dopadne 🙂

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
15 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře
  • Vyzkoušejte lekci ZDARMA

    Zbavte se bolavých zad, migrén, stresu, nespavosti nebo špatné nálady :-) Zadejte svůj email a přesvědčte se sami:

  • Přidejte se k nám na FB
  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky