ÚSILÍ A NENÁSILÍ

Je tomu přesně 15 týdnů, co jsem rozdal certifikáty na posledním akreditovaném kurzu pro lektory jógy.

On už měl být sice poslední ten minulý 🙂 ale ozvalo se mi pár známých a postupně přibývali i další zájemci a tak jsem se rozhodl ještě jeden kurz otevřít.

Krom toho, že se sešla výborná parta, mi udělalo obrovskou radost, že tentokrát kurz do úspěšného konce dotáhlo všech 16 účastníků – a že to se mnou nebylo vždy lehké o:-) Několik recenzí najdete přímo na stránce ke kurzu.

I když jsou v současné době ztížené podmínky pro vedení lekcí – nebo jde možná naopak o největší příležitost ukázat, jak je kdo zajímavým lektorem i „na dálku“ – na principech a doporučeních jógy se nic nemění.

Ať už si chcete cvičit jen sami pro sebe nebo vám prostě začalo dávat smysl, dělit se o tuto starodávnou moudrost, obohacenou o vaše osobní poznatky a zkušenosti, v základu vám postačí dvě věci: vlastní praxe ásan (v případě, že je berete jako součást jógy) a do praxe znovu a znovu uváděná jógová filozifie.
Nemusíte nutně excelovat v dýchacích technikách (pránájámě) nebo koncentraci/meditaci, stačí úplný základ – desatero doporučení aneb Jámy a Nijámy. A garantuji vám, že už jen s těmi si užijete celoživotní zábavu.

Kdo nevěří – a nemusí ani prohlašovat, že „dělá“ jógu – ať si na každodenní bázi po dobu třeba dvou týdnů zkusí výzvu na téma ahimsa (nenásilí) a tapas (úsilí).
A uvidí, že udržet balanc při naplňování těchto dvou doporučení, může být zapeklitě náročné – v myšlenkách, slovech, i jednáních; vůči ostatním, ale i vůči sobě: třeba si při pracovním a rodinném nasazení udržet i lehkost, dostatek odpočinku a spánku. Prostě jóga v každodenním životě 🙂

„Dokonalosti v ásaně je dosaženo, když se úsilí stává bezúsilným.“ – Jógasutra

No a pokud se chcete posunout v ásanách nebo s nimi vůbec začít, celý nasledující týden můžete využít black friday/předvánoční akce na online kurz Od začátku správně. Aneb, kdy jindy si doma najdete čas sami na sebe? 😉

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
18 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře
  • Vyzkoušejte lekci ZDARMA

    Zbavte se bolavých zad, migrén, stresu, nespavosti nebo špatné nálady :-) Zadejte svůj email a přesvědčte se sami:

  • Přidejte se k nám na FB
  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky