Pratjahára se v Sanskrtu skládá ze dvou slov: Prati – pryč nebo proti a Ahara – příjem jídla nebo jiných substancí. Pratjahára znamená stažení smyslů – obrácení pozornosti dovnitř, nezabývat se vnitřními stimuly. I když se pratjahára může zdát na první pohled náročným konceptem, pracujeme s ní už při cvičení ásan a meditace, kdy se soustředíme na svůj dech. Dovnitř nás vede i pránájáma, když zanecháváme reakcí na vnější podněty a na dech zaměřujeme maximum své pozornosti. Originál článku najdete zde.
Pratjahára je pátým stupněm v systému jógy podle Pataňdžaliho (ashtanga jóga) a je spojovací silou mezi naším vnějším a vnitřním světem. První čtyři části jsou externí: Jáma – zahrnující nenásilí a pravdivost, Nijáma – zahrnující úkoly a výzvy, které mohou vést ke zdravému a spokojenému životu a také Ásana a Pránájáma. Praxe pratjaháry nám umožňuje posunout se k posledním třem částem ashtanga jógy, které jsou interní: Dhárana (koncentrace), Dhjána (meditace) a Samádhi (úplná absorpce).
V Jógasútře Pataňdžali říká, že když odtáhneme smysly od vnějších objektů, přestanou se spojovat s objekty, které jim odpovídají ve vnitřním světě a tím se přibližujeme ke klidné mysli. Tím také nad smysly přebíráme kontrolu (II, 54 a 55).
Jak rozvíjet pratjáháru? Jelikož pratjahára zahrnuje odtažení se od proudu myšlenek, abychom se dostali ke klidu, který se za/nad nimi nachází, příště až budete cvičit náročnou pozici, uvědomte si, jak jste na tom se strachem a s úzkostí – zvětšují se? Možná začnete přemýšlet o tom, že s pozicí skončíte. V tom okamžiku, spíše, než abyste z pozice utekli, dostaňte se hlouběji skrz svůj dech a drishti. Díky tomu si uvědomíte, že vaše tělo je schopné jít dál a udržet se tam.
Odtažení se od svých neustále probíhajících myšlenek vás povede k jemnějším vjemům, procesů a signálů, které probíhají ve vašem těle a mysli. Pratjáháru můžete kultivovat také v Jóga nidře – v jejím průběhu se dostáváte do hlubších úrovní klidu.
V meditaci se jednoduše zaměřte na nádechy a výdechy, díky kterým se vaše mysl začne zklidňovat a tím se zklidní i okolní svět.
Pratjáhára není dobrá jen pro vaše jógové cvičení. Je to užitečná dovednost, která ovlivní váš život na všech rovinách. V našem přestimulovaném moderním světě snadno sklouzneme k hluku, rozptýlení a návnadám médií a technologií. Kontrolujeme telefony, kdykoliv pípnou (a nezřídka i častěji) a zaplavujeme svůj život televizemi, hrami, alkoholem, ale i jídlem. I když žádná z těch věcí není ve své podstatě špatná, mohou snadno převzít kontrolu na naším životem i v okamžicích, kdy by nám ticho a klid prospěl mnohem mnohem více. Kultivace pratjáháry nás usazuje na místo řidiče našeho života. Chcete vyzkoušet prvky pratjáháry naživo a pod vedením učitele? Přijďte na sobotní workshop.