ZLATÉ MLÉKO ANEB JAK JSEM SI VYLÉČIL RAMENO

Dva souběžné učitelské tréninky a jógové pobyty každý víkend, večerní kurzy, několik soukromých lekcí, k tomu snaha o pravidelnou vlastní praxi, psaní článků, rozjezd nových projektů a nekončící administrativa.

Takhle nějak vypadal poslední rok můj program a protože se v něm nenašlo moc času na odpočinek, občas se ozvalo zápěstí, občas spodní záda a občas zase pravé nebo levé rameno.

Připadá vám to povědomé? Možná, že místo lekcí je to některá z vašich činností, ale ať už je to ta, kterou milujete nebo ta, kterou prostě musíte udělat, podobný scénář mi popisují lidé v mailech, které dostávám, s dotazem, co mají dělat s bolavou kyčlí, kolenem, vyhřezlou ploténkou, atp.

V podobných případech se spoléhám na ásany a dostatek odpočinku.
Na rozdíl od různých druhů terapií a masáží (tím proti nim rozhodně nic nenamítám), je totiž velkým plusem cvičení ásan to, že se svým tělem hýbeme mi sami a vědomě. A pokud víme jak ásany zaujmout správně, stačí pár dnů – týdnů a je po problémech.

Ať už u mě šlo o zápěstí (přetížené z ukázek cviků na všech těch lekcích), spodní záda (nefungující břicho, které prostě chtělo na chvíli vypnout) nebo rameno (stejně jako u zápěstí a navíc muselo v některých ásanách přebírat práci za břicho), měl jsem za to, že bude stačit zjednodušit svou ranní praxi ásan. To pomohlo pro zápěstí a záda.

Rameni to ale pořád nějak nestačilo. Ať už jsem vypustil zvedání rukou, kliky dělal přes kolena nebo jsem si dal od cvičení úplnou pauzu, anebo jsem naopak (po skončení všech kurzů) začal cvičit zase pravidelně každý den, nepomáhalo nic. Zkusil jsem i různé masti, hloubkovou (deep tissue) masáž, saunu, ale pořád nic.

Sbohem chaturangy, vinyasy a mosty.. – na mosty mi jedna paní masérka řekla, že je dělají děti, tak abych je nedělal 🙂

Když ani po půlročním období všech těch pokusů a pauz nic nepomáhalo, napadlo mě, jestli nemám zánět. A jestli jo, co s ním.

Vzpomněl jsem si na pár tipů, které jsem kdysi kdesi četl a zaslechl a něco z toho jsem teď „konečně“ mohl vyzkoušet na vlastní kůži – to víte, občas se dočtete že tahle pozice má takové účinky, tenhle olej je dobrý na takové potíže.., ale když nemáte okolo nikoho, kdo by to vyzkoušel a potvrdil, těžko pak zjistíte, jestli to opravdu funguje.

Jedněmi z tipů na zánět jsou kurkuma, kadidlovník (boswellia) a spirulina.

Kurkumu můžete přidávat do jídla, ale když chcete více koncentrovanou verzi, je tady něco lepšího: Zlaté mléko. Můžete jej sehnat buď jako směs nebo si jej připravit sami.

Experimentoval jsem s různými mléky – čerstvé pasterované kravské (opravdu ne tu balenou bílou vodu ze supermarketu), vlastní mandlové mléko a kupované sójové, ovesné a rýžové.

Kromě kravského (protože možná ne každý jej snese) se mi nejvíce osvědčilo rýžové mléko z DMka. To vlastní mandlové se po přidání směsi a povaření jakoby srazilo, v sójovém se zase trochu zdrcla směs, s ovesným to bylo ok.

Pokud si chcete zlaté mléko připravit, postupujte následovně:
1. Do šálku zvoleného mléka dejte 1 čajovou lžičku mleté kurkumy
2. Přidejte 1/2 čajové lžičky mleté skořice
3. Špetku kajenského pepře nebo jiného chilli
4. Lžičku másla
5. Za stálého míchání směs přiveďte k varu
6. Přelijte do šálku a popíjejte, nejlépe večer

Dodatky
1. Nechtěl jsem riskovat, že se mi mléko zkazí, tak jsem si dával rovnou půl litru mléka a dávky všech ingrediencí jsem tím pádem zdvojnásobil. Skoro to tak vydalo i za menší večeři, která navíc skvěle sedne za chladných večerů. A po 8 dnech byly potíže s ramenem z 90% pryč.
2. Pokud nemůžete máslo, zkuste ghí.
3. Někdo si do šálku ještě rád vmíchává med, ale když jsem směs připravoval v některém z přírodních mlék, přišel mi nápoj dostatečně sladký.
4. Pokud máte chuť a seženete, místo mleté sušené, vyzkoušejte čerstvou kurkumu.
5. Pokud se vám článek líbil, můžete dát like, sdílet a dát vědět, jak vám chutnal a jestli pomohl. Dobrou chuť!

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
15 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře
  • Vyzkoušejte lekci ZDARMA

    Zbavte se bolavých zad, migrén, stresu, nespavosti nebo špatné nálady :-) Zadejte svůj email a přesvědčte se sami:

  • Přidejte se k nám na FB
  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky