3 PRINCIPY JAK VYTĚŽIT Z JÓGY JEŠTĚ VÍCE

„Původně jsem si myslela, že jedu na týden jógy, ale vlastně jsem jela na týden psychoanalýzy,“ zaznělo v referenci jedné z účastnic Letního jóga campu, který se konal minulý týden 🙂

Opět se sešla skvělá parta lidí a potěšilo mě, že se hodně ptali a že nad věcmi přemýšleli. Přesně za tímto účelem byl totiž program sestaven a přesně to je počínání, které každého nejvíce posune. Ať už jde o bolavá záda, potřebu zklidnit se, protáhnout zkrácené svaly nebo jen být v životě více nad věcí.

Pokud jste se Campu nestihli zúčastnit, vybral jsem pro vás dnes tři principy/doporučení, které byly jeho součástí. A pokud na ně nechcete být sami, zkuste nové kurzy jógy od září nebo rovnou nový kurz pro budoucí lektory jógy od ledna – registrace je právě otevřena.

A jaká jsou ta tři doporučení?
1. Přemýšlejte nad tím, proč děláte to, co v lekcích děláte
Jasně, je to to, co nechce většina slyšet, protože každý má svých záležitostí dost a na lekce většinou chodí proto, aby mohl vypnout. A co má kdo dělat, by přece měl říct lektor/ka.

Nemám ale na mysli, abyste znali účinky všech ásan a věděli proč je dělat. Stačí třeba jen jednu dvě ásany vyzkoušet v mezičase i doma a možná si k nim i něco přečetli nebo po cestě z lekce koukli na video, kde danou ásanu někdo ukazuje i s doporučeními.

Získáte tak další pohled a možná právě tento další způsob provedení pro vás bude ještě přínosnější. Toto obzvlášť doporučuji v případě, že vám provedení některé ásany není z lekce jasné nebo jste se v ásaně necítili zrovna příjemně.

2. Využívejte techniky v reálných situacích
Stejně jako ve škole jsme si často kladli otázku, na co nám to v životě bude, i v józe je tato otázka na místě. Tím víc, pokud to propojíme s prvním bodem.

Proč se o ásanu vlastně zajímat více? Kromě již zmíněného taky proto, že někdy možná přijde okamžik, kdy si něco zablokujete a budete potřebovat své tělo nastavit do určitého úhlu, abyste se vytvořeného bloku nebo ztuhlosti zbavili.

Tak určitě, můžete navštívit chiropraktika, jít na masáž nebo to prostě přetrpět. Ale proč, když můžete použít to, za co si každý týden platíte a čemu týdně věnujete dvě nebo tři hodiny?

Podobně je to s dýchacími technikami/pránájámou – nejednou se mi stalo, že jsem někde učil ochlazovací techniku a některý z účastníků mi po čase řekne:
„Tyjo, to je dneska vedro, potřeboval bych zchladit..“
„A proč nepoužiješ tu techniku, kterou jsme se minule učili?“
„Aha :-)“

Nebo s ostatními technikami, které všeobecně zklidňují – teprve když přijde příležitost ve formě uvíznutí v zácpě v nejnevhodnější čas, fronty na poště, neomaleného souseda nebo nemoci, teprve tehdy se ukáže, jak kdo cvičil a k čemu ten nácvik na podložce vlastně byl.

3. Dejte si elektrodetox
Jedním z pravidel v průběhu Campu, ale také v průběhu učitelského kurzu nebo pravidelných lekcí, je vypnout telefony a nechat je v šatně. Lekce jsou možná jediným časem, který máme během dne pro sebe, tak proč se o tuto jedinou možnost odpojení od vnějšího světa a propojení sama se sebou okrádat?

Vyzkoušejte ale toto pravidlo i mimo lekce – třeba jen na týden – že po určité hodině už telefon přepnete do letového režimu a ideálně jej necháte i v jiné místnosti, než spíte.

Já si tohle pravidlo nastavil i pro počítač, takže po 20. hodině už vypínám obojí a zůstanu maximálně u knížky, rozjímání nebo se jdu před spaním projít. Jasně, nevyjde to každý večer v měsíci, ale pokaždé, když tohle dodržím, lépe se mi usíná, ráno snáz probouzí a přes den mám čistší hlavu a více energie.

A raději si ani nepředstavujte, co by se stalo, kdybyste to spojili s ásanami, pránájamou a meditací 🙂

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
18 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře
  1. Super rady! Ja chcem vzdy vediet, na co sluzia dane asany, nech si nimi viem aj sama vypomoct, ked treba 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Vyzkoušejte lekci ZDARMA

    Zbavte se bolavých zad, migrén, stresu, nespavosti nebo špatné nálady :-) Zadejte svůj email a přesvědčte se sami:

  • Přidejte se k nám na FB
  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky