Po roce jsem opět otevřel pravidelné lekce jógy a oproti dřívějšku, kdy byly obě lekce večer, je tentokrát jedna lekce ráno a druhá k večeru.
Večery jsou klasika, ale jak mi již po dvou lekcích většina lidí z ranního kurzu potvrzuje, rána jsou přece jen lepší
– člověk se hned po ránu příjemně protáhne
– rozproudí energii (pro celý den)
– a v neposlední řadě, přeruší proud případných nechtěných myšlenek a otevře se novým možnostem
Lekce začínají v 7 hodin a tak někoho snadno napadne představa, že se raději přihlásí na večery, protože ráno by mohl zaspat. A musím říct, že když jsem měl pár ranních lekcí ještě před prázdninami, noc před tou první jsem toho moc nenaspal právě z obavy, abych nezaspal 🙂
A tak první věc, kterou jsem začal měnit a kterou jsem na první lekci účastníkům doporučil, bylo začít vstávat každý den ve stejný čas, jako v čas, kdy vstáváte na tuhle ranní lekci.
Pro mě to navíc platilo i z toho důvodu, že jsem začal s projektem, kvůli kterému potřebuji být v 8 ráno u PC a soustředit se jen na potřebné úkoly.
První skok ze vstávání 7:30 na 6:30 byl ještě ok. A po čase i na 6. hodinu.
Ale znáte to, než se proberete a pak možná projdete nějakými svými rituály, tak tak se stihnete připravit na odchod do práce. Já navíc potřeboval v 8 být i po snídani. A protože ráno cvičím cca 2 hodiny, znamenalo to dostat se alespoň na 5:20 ideálně na 5.
Naštěstí jsme formováni svými návyky a naštěstí se ne vše musí zvládat skokově a tak jsem každý týden začal snižovat čas vstávání o 10-15 minut, takže do konce září budu na té 5. hodině.
Co je ale pro mě v tomto směru klíčové, jsou večery.
Koukání na filmy nebo práce na PC do dlouhých nočních hodin nejsou pro usínání a následné brzké vstávání nic moc. Existují taky různé výzkumy s vyplavováním hormonů, působením modrého světla, atd. ale zkušenost mluví za vše.
Když se párkrát vyspíte mezi 22. a 6. hodinou, cítíte, že kvalita takového spánku je úplně jiná, než od jedné do osmi. Tím víc, pokud vás posledních pár hodin před usnutím svědí oči nebo se vám dokonce zavírají.
Takže proč nejít spát s ještě trochou energie, místo úplně vyplivnutý?
Elektrodetox jsem zmínil již v minulém článku a přesně to mi k brzkému vstávání pomohlo.
Mezi 20. a 20:30 vypínám PC, telefon dávám do leteckého režimu, přečtu si pár stránek knihy nebo jen projdu, co se přes den událo, co se mi povedlo, co bych udělal jinak a pokud mě napadne něco, s čím bych chtěl zítra/v dalších dnech pracovat, poznámky si dělám už jen do papírového diáře. Pár závěrečných rituálů a usínám.
Dělat méně pro mě znamená zvládnout více.
Druhou věc, kterou jsem všem nováčkům v kurzu doporučil, bylo udělat každý den (do dalšího setkání) alespoň jedno něco (jeden Pozdrav slunci, jednu ásanu, jednu relaxaci v Šavásaně, …), aby pro ně lekce měly smysl, aby odcházeli nabití místo vyšťavení a aby si vybudovali stabilní základy ke zdravému a optimálně fungujícímu tělu – ať už co se týče silných a nezkrácených svalů, plně funkčních orgánů, pohyblivých kloubů nebo harmonicky probíhajících hormonálních procesů.
Správná fyziologie nás totiž snáz dostane k tomu, po čem toužíme, a taky se díky ní vyhneme většině problémů. Ale o tom více zase v článku příští týden.