VELIKOST OTÁZKY URČUJE VELIKOST ODPOVĚDI

„Velikost otázky určuje velikost odpovědi.“ Četl jsem kdysi v nějaké knize a rád si tu větu připomínám.

Bylo to v době, kdy mi odpovědi na otázky chodily tak nějak samy a dokonce i na otázky, které jsem ještě nepoložil.

S něčím podobným se mi před pár dny pochlubila i jedna účastnice letního jóga campu, když po jeho skončení čekala 2 hodiny na vlak na jedné menší nádražní stanici. Obvykle by to byly chvíle nudy a nekonečného čekání. „Tentokrát to ale byly nejzvláštnější 2 hodiny z celého roku, začaly mi tam totiž tak nějak „odnikud“ najednou chodit odpovědi na otázky, které jsem si uvnitř řešila a i na ty, na které jsem se neptala.“

Camp je v podstatě koncentrovanou verzí kurzu pro budoucí lektory jógy a věřím, že právě v tomto kurzu vám přijde odpovědí víc, než čekáte.

Pokud se vám nechce čekat na začátek kurzu, první várka otázek a odpovědí na vás čeká v dnešním videu.

Ještě před tím ale možná jedna otázka a odpověď za všechny.
článku z minulého týdne jsem psal o dvou úkolech, které je třeba splnit proto, abych zájemce do kurzu přijal. Jedním z těch úkolů, je zaslat mi skrze některou ze sdílecích služeb provedení vašeho Pozdravu slunci, jak se cvičí v Ashtanga vinyasa józe, protože právě na první sérii ashtangy je tento kurz postaven (co se týče ásan) a Pozdrav slunci je základem.

Kdo zná, tak ví, že kritickým prvkem 🙂 je pro mnoho cvičících přechod do Chaturangy (z vrchní pozice kliku do nízkého kliku) a z ní pak přechod do pozice Psa tváří vzhůru.

Stejně jako kteroukoliv jinou ásanu i tento přechod se dá zjednodušit a upravit tak, aby jej zvládl každý. Klidně i tak, že tento přechod jen naznačí. To vše se také na kurzu hned první víkend učíme.

Zájemce o tento kurz (a lektor ásan) by ale klik i přechod dál zvládnout bez problému měl (jasně, může být období nějakého zranění, zánětu, apod. – sám bych mohl vyprávět a kdo mě sleduje déle, ví).

A je mi jasné, že tady může nastat střet názorů.
Opravdu je nutné umět „klik,“ aby člověk mohl praktikovat jógu? Za mě, skvělý dotaz, ze kterého je citelné, že už tazatel nebere jógu jen jako protažení, ale vidí širší souvislosti.

Určitě po nikom nechci, aby zvládl hned během půl roku kurzu stoj na hlavě, na rukou nebo na předloktích nebo nějakou jinou náročnější ásanu. Pozice obsažené v první sérii Ashtanga vinyasa jógy jsou ale vesměs stejné pro všechny jógové školy, zahrnující ásany. Liší se v podstatě jen ve stylu jejich provádění.

A co se týče právě přístupů k józe, ano, na jednu stranu, můžeme postavit osvíceného Ramanu Maharišiho, kterému bylo v podstatě jedno, co bude s jeho tělem a na druhou stranu gymnasty, kteří nazývají své cviky jógou. Osobně jsem někde uprostřed.

Znám lidi, kterým je přes 60 a své tělo hezky ovládají a znám 20leté, kteří jsou děsně zkrácení a klik neudělají ani jeden.

Taky jsem ale zažil spoustu lidí, kteří se vrhají do meditací, dýchacích technik a do „práce“ s energiemi, ale nejsou na to fyzicky připravení, a často ani nohama pevně na zemi. Tu je bolí záda, tu jim úplně nefunguje trávení, nevydrží sedět ani 5 minut, aniž by se neošívali nebo v pozici sedí zhrouceně. A to jsou ještě ty lepší varianty.

Určitě netvrdím, že ashtanga vinyasa je jediný způsob. Samozřejmě záleží, co kdo od jógy a od života očekává. Pravdou ale je, že je jedním z nejrychleji fungujících systémů (pokud ne tím nejrychlejším), který vybalancuje fyzické nerovnoměrnosti, protáhne zkrácené svaly a uvolní ty ztuhlé, dodá sílu a odhodlanost a umožní dotyčnému životem proplouvat s větší lehkostí, ať už fyzicky nebo psychicky. Výše uvedené problémy se jej pak příliš netýkají.

Jinými slovy skvělá očista a velmi stabilní základ pro všechny ostatní části jógy.

A troufám si říct, že toto potvrdí každý, kdo ashtangu cvičí pravidelně. Kdo pravidelně necvičí, ať si dá půl roku nebo ať přijde na kurz a uvidí sám 🙂

A co se týče dalších otázek, pokud odpověď na tu svou nenajdete v dnešním videu/MP3, napište ji dolů do komentářů – jak totiž začínám většinu svých kurzů a seminářů: žádná otázka není hloupá a nikdy nevíte kolika dalším lidem jejím položením a zodpovězením pomůžete.

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
18 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře
  • Vyzkoušejte lekci ZDARMA

    Zbavte se bolavých zad, migrén, stresu, nespavosti nebo špatné nálady :-) Zadejte svůj email a přesvědčte se sami:

  • Přidejte se k nám na FB
  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky