Dva dny nazpátek jsem vysílal webinář pro uzavřenou skupinu budoucích lektorek a lektorů aktuálního kurzu Učitel jógy. Jako zřejmě všechny jógové kurzy, i tento byl kvůli aktuální situaci přerušen a tak jsme se setkali alespoň touto cestou.
Věřím, že kdo má ásanami a meditací vycvičenou mysl a tělo, aktuální situaci zvládá s přehledem a ještě ji využívá k intenzivnější praxi, prohloubení vztahů s okolím i se sebou a nachází jen samá pozitiva 🙂
Kdyby tomu tak ale náhodou nebylo, zde je pár tipů, které na nedělním webináři zazněly pro podporu psychiky a k nim ještě minimum/pár technik, které do své denní praxe určitě doporučuji zařadit pro podporu tělesnou.
1. Zprávy čtěte jednou, max dvakrát denně
Chápu, že chcete zůstat v obraze, ale sjížděním zpráv od rána do večera se udržíte spíše v obraze strachu a úzkosti, než v obraze pohody, klidu a příjemné nálady.
Pokud jsou zprávy to poslední, čím se zabýváte před spaním, jak se vám asi bude usínat? A jak bude vypadat samotný spánek a sny? Pokud jsou zprávy zároveň tou první věcí, kterou se zabýváte po probuzení, s jakým naladěním pak do celého dne vstupujete?
2. Tři vděčnosti
Mnohem lepší je odstartovat ráno uvědoměním si tří věcí (i jakýchkoliv maličkostí), za které jste vděční.
Máte zdravé tělo? Máte co jíst? Máte střechu nad hlavou? Někoho vedle sebe? Zdravé a vysmáté děti? Elektřinu? Pitnou vodu? Internet? Konečně čas na čtení? A že do toho už víc jak deset dní parádně svítí slunce, takže stačí otevřít okno a máte vitaminu D na rozdávání? Není to víc, než dost?
Jak se vám bude začínat den, když si uvědomíte za co vše můžete být vděční a třeba za to v mysli i poděkujete?
3. Záměr, vizualizace, afirmace
K tomu si můžete přidat ještě záměr, který byste ten den rádi naplnili. A podpořit jej můžete vizualizací – na chvíli zavřete oči a představte si jak se to již děje.
A/nebo klidně přidejte i afirmaci – ať už v duchu nebo nahlas – třikrát zopakujte větu, kterou prohlašujete, že již daný záměr nastal ~ podařilo se mi za dvě hodiny zvládnout to, co mi běžně trvá tři; naučil jsme se tři nové akordy na kytaru; cítím se skvěle, protože jím jen to, co mi opravdu prospívá..
4. Zaměřte se na úsměv
Místo všech těch negativních informací – i těch, které se k vám dostanou nevyžádaně – se zaměřte na to, co vám vykouzlí úsměv na tváři nebo vás ještě lépe rozesměje.
Přečtěte si každý den tři vtipy, koukněte na komedii, vzpomeňte si, co vás naposledy nejvíce rozesmálo. A třeba se o to podělte i s ostatními 😉
Víte třeba, že Chuck Norris chytil coronavirus? Ale bylo mu ho líto, tak ho zase pustil 🙂
5. Om
Na příjemné vibrace se naladíte i mantrou, která je vám příjemná.
Existují různé průzkumy ohledně frekvencí, které charakterizují strach, hněv, úzkost, lásku, radost, mír, klid… čísla se různí, ale v podstatě jde o to, že se od sebe tyto frekvence velmi liší. Ty negativní jsou velmi nízké (okolo 50), kdežto ty pozitivní mnohem vyšší (okolo 500).
A na podobně vysoké frekvence se dostanete/naladíte například zpíváním/recitací manter. Na youtube je jich spousta, ale pokud si nevíte rady, klidně si dejte třeba 9x Om pro začátek.
Sami uvidíte, jak se už po těchto pár opakováních budete cítit. A dobrá zpráva je, že nemusíte oplývat pěveckým talentem. Tak jak se vám to povede, je to nejlepší.
6. Tadasana
Posledním tipem je vzpřímený stoj neboli Tadasana (pozice hory), někdy také Samasthiti (rovnoměrný stoj), kterým začíná každá lekce ashtanga vinyasa jógy. A v něm začít zhluboka dýchat.
Pokud jste nahrbení, dýcháte rychle či povrchně, bude tomu odpovídat i vaše „nahrbená nálada“ a těkající mysl. Když se naproti tomu napřímíte, uděláte tak prostor pro pořádný dech a ještě zvýšíte odhodlání a sebedůvěru.
No a pak už se můžete pustit do cvičení. Minimum by mělo zahrnovat následující:
(cvičení těchto ásan je určeno pro zdravé lidi, pokud trpíte např. vysokým krevním tlakem, některou z těžších nemocí, berete pravidelně léky nebo pokud jste aktuálně v období těhotenství, konzultujte cvičení následujících ásan a techniky s lékařem/odborníkem; všechny pozice cvičte pouze do příjemného pocitu a zaměřte se na plynulý a vyrovnaný dech, raději, než na co největší rozsahy)
– 3 Pozdravy slunci – zahřátí, zaměření myšlenek na něco pozitivního a rozhýbání těla ~ psychosomatika
– Svíčka, Pluh, Karnapidasana – hlavně svíčka působí na krk – štítnou žlázu a krční čakru = mj. očista/neutralizace škodlivých látek, přicházejících do těla z potravy a ze vzduchu
– Pozice ryby (Matsyasana) – rozvíjí hrudní dýchání = rozdýchání případných pocitů těžkosti – samozřejmě všeho s mírou, a.k.a. s Ahimsou
– Pránájáma: Nadi Shodhana 3-10x – videonávod najdete na této stránce
– Relaxace v Šavásaně – závěrečné zklidnění; pokud máte čas jen na jednu ásanu, tohle je ta pravá (5-10 minut k úplnému uvolnění celého těla , je to nejlepší, co můžete udělat)
Pokud vás navíc situace nutí přicházet denně do styku s dalšími lidmi, doporučuji ještě dvě očistné techniky:
– Kapalabhati – výborné očištění, získání energie a „lehké hlavy“ – jeden z velmi dobrých videonávodů (zatím v angličtině) najdete zde; ze začátku stačí i jen 3×10 dechů (aktivní výdech, pasivní nádech)
– Nauli krija – skvělá očistná technika pro střeva a tím pádem pro trávení + taky vás po ránu pěkně nakopne 🙂 Popis a videonávod v tomto článku.
K praxi samotné jsme na webináři probrali ještě hromadu dalších dotazů. Na některé z nich se podíváme v příštím článku. A třeba mi mezitím napíšete, jaké otázky momentálně napadají vás?